آیا انجام گناه باعث تغییر تقدیر الهی می‌شود

[ad_1]

تقدیر و گناه

 

نکته:

 

گناه هم همانند علتنند علت‌های دیگر در تقدیرات انسان به‌طور کامل مؤثر می‌باشد، در قرآن کریم آیات فراوانی دیده می‌شود که خداوند متعال می‌فرمایند، علت عذاب الهی و یا مرگ زودرس افراد و یا سقوط حکومت و تمدن‌ها را عملکرد زشت و گناه مردم و ظلم و تجاوزگری حکومت‌ها معرفی کرده است.

 

قرآن کریم در سوره آل‌عمران در جریان جنگ احد می‌فرماید:

 

«إِنَّ الَّذِینَ تَوَلَّوْاْ مِنکُمْ یَوْمَ الْتَقَی الْجَمْعَانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّیْطَانُ بِبَعْضِ مَا کَسَبُواْ وَلَقَدْ عَفَا اللّهُ عَنْهُمْ»[۱۵۱]؛

 

«کسانی از شما که روز برخورد آن دو گروه(مؤمن و مشرک) در میدان احد روی برتافتند و گریختند تنها شیطان آنان را به سبب برخی از گناهان که مرتکب شده‌ بودند لغزانید ولی خداوند از آنها درگذشت».

 

نکته:

 

چه بسا عمر فردی به‌ طور طبیعی هفتاد سال باشد، مشروط بر این‌که عاق والدین نگردد، و چنانچه عاق والدین گردد به پنجاه سال تقلیل یابد. البته به همین شکل اگر فردی کار حسنه‌ای انجام دهد نیز تقدیرات او تغییر می‌پذیرد.

 

خداوند می‌فرماید:

 

«اگر آنان تورات و انجیل و سایر کتاب‌های آسمانی را که از جانب پروردگارشان به آنان فرو فرستاده شده است برپا می‌داشتند قطعاً از بالای سرشان و زیر پاهایشان بهره‌های فراوانی می‌بردند.»[۱۵۲]

از این رو هم اعمال نیک و هم اعمال زشت در تبدیل شدن تقدیر و قضا تأثیر مستقیم دارند.

 

[۱۵۱]. آل‌عمران (۳)، آیه ۱۵۵٫
[۱۵۲]. مائده (۵)، ۶۶٫

 

منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها  «قسمت» و «قضا و قدر».

حتما بخوانید

ویژه نامه اعتقادات و دین پژوهی 

 

[ad_2]

منبع + ادامه متن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *