آیا حتما خدا باید با علم روز اثبات شود

[ad_1]

پرسش:

میخواهم فردی را که منکر همه ی اصول دین است حتی وجود خدا علمی قانع کنم

 

پاسخ:

علوم تجربی و پیشرفت های علمی موجود در بسیاری از حوزه های دینی و به خصوص در مبانی و اصول دینی ورود ندارند .اصولا موضوعات این علوم از هم متفاوت است . معنا ندارد که مثلا امور غیبی و ماورایی را بتوان با علوم تجربی که در همه چیز وابسته به ماده است اثبات نمود .

البته نباید فراموش کرد که علوم تجربی در بسیاری از موارد در اثبات اصول دینی کارکرد بسیاری دارند . می توان از آن ها در این مسیر بهره بسیار برد ، اما به شکل مختصر و محدود نه کامل و مطلق .
درباره اثبات خدا و معاد با تکیه بر آموزه‌های علوم جدید، مطالبی بسیاری از سوی اندیشمندان علوم جدید مطرح شده، ولی درباره سایر اصول دین نظیر راهنما شناسی(نبوت) گر چه دانشمندان علوم جدید نکته‌هایی گفته‌اند، ولی نباید توقع داشت نبوت را نیز بتوان به طور کامل از علوم جدید آموخت.

 

۱- درباره خداشناسی و اثبات وجود خداوند با رویکرد علم روز در کتاب «اثبات وجود خدا» که از سوی چهل دانشمند علوم روز تحریر گردیده، مطالب و مباحثی بسیاری آمده که به عنوان نمونه به یک مورد از آن اشاره می‌شود:

 

دانشمندی به نام جرج ارل دیویس متخصص مسایل هندسی و فیزیکی نور، تصریح نموده: اکتشافات علمی وجود خدا را ثابت می‌کند، او در ادامه می‌گوید:

 

از آن جا که من با علم فیزیک سر و کار دارم و مطالعات زیادی در عالم شگفت انگیز طبیعت کرده‌ام، به نظر من حرکت نوسانی کوچک ترین اتم به همان اندازه عجیب است که حرکت فیزیکی یا شیمایی و همه خصوصیات موجودات زنده یا پیروی از قوانین ثابت و معین صورت می‌گیرد .علم است که این موضوع فوق را کشف نموده و هر قدر بیش تر توسعه پیدا می‌کند، زیبایی و پیچ و خم‌هایی آن را بهتر نشان خواهد داد.

 

با ظهور کشفیات شگرف علمی مسایلی ناگزیر مطرح می‌شود که تازه نیست، بلکه مسایل قدیمی به وجه روشن‌تری به میان می‌آیند. در این باره جای سخن بسیار است ولی ذکر این نکته لازم است که اگر جهان می‌توانست خودش را خلق کند، آن وقت لازم بود که دنیا خود حاوی قدرت خلقت باشد . ما بایستی قبول کنیم که عالم خودش خدا است، که در این صورت به لزوم وجود خدایی قایل می‌شویم که هم مادی است و هم مافوق الطبیعه، به نظر من خدا هرگز ماده نیست، ولی عالم مادی را با مشیت بالغه خویش آفریده و بر آن تسلط کامل دارد.

توسعه تکاملی جهان که با علم ثابت شده ،دلیل بزرگ ما بر وجود صانع است. ازبرخی کائنات که از ذرات ابتدایی بدون شکل و تهی تشکیل شده، چندین بلیون سیارات و ثوابت به وجود آمده که اشکال معین و محدود دارند . در حرکات و سکون خود تابع قوانین لایتغیری هستند که عقل بشر از احاط بر زمان ابداع و ادامه آن ها عاجز است . همه این ذرات بی شمار و آنچه بسیار کوچک تر از آن هاست نیز عموما از قوانین و سنن مزبور پیروی می‌کنند.

دلیل فوق برای اثبات وجود خدا کافی است، به عقیده من تجلی یک حکمت عالی در دنبال تکامل و توسعه تدریجی جهان دلیلی کافی برای اثبات وجود خداست. (۱)

 

۲- درباره امکان وقوع معاد و تغییر و تحول بنیادین در جهان طبیعت از سوی اندیشمندان علم روز سخن بسیار گفته شد . بسیاری از آن ها وقوع رخ داد و حوادث قیامت را که در آموزه‌های وحیانی آمده مثلا در قرآن کریم آمده:

روزی که زمین دچار اضطراب و تزلزل گردد، کوه‌ها به گردش درآیند . چون غباری در هوا پراکنده شوند. (۳) این مطلب از سوی علم فیزیکی به اثبات رسیده .از این رو گفته شده: چه کیفیت فیزیکی موجب آن می گردد تا ستارگانی که ظاهرا عادی و هنجاری به نظر می‌رسند منفجر شوند؟

 

می‌دانیم که فضای میان ستارگان حاوی مواد فراوان رقیقی است که پس از ساخته شدن ستارگان بر جای مانده است، این ابرها بین ستارگان شناورند و بالاخره منفجر می‌شوند، هر گاه درجه حرارت مرکزی ستاره در ضمن تکامل آن از حد بحرانی تجاوز کند ،فعل و انفعالاتی حادث می‌شود. (۴)
تفصیل این بحث را در منبع ذیل جویا شوید. (۵)

 

 

پی‌نوشت‌ها:
۱-اثبات وجود خدا ،به قلم چهل دانشمند، ترجمه احمدآرام، ص ۸۹ و ۹۲
۲-همان ،ص ۱۲۳
۳-واقعه (۵۶) آیه ۴،۵،۶
۴- پیدایش مرگ خورشید ص ۲۰۳
۵-گفتار فلسفی، ج ۱

pasokhgoo.ir

 

[ad_2]

منبع + ادامه متن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *