آیا حضرت زهرا (سلام الله علیها) عادت ماهانه داشتند

پرسش:این درست است که حضرت فاطمه سلام الله عادت ماهانه نمی شدند؟ اگر بله، چرا؟ اگر عادت ماهانه خوب است و برای بدن مفید، چرا شامل حال ایشان نمی شد و اگر مورد بدی است؛ چرا شامل حال خانمهای دیگر است؟

پاسخحجت الاسلام ایمانی:
در مورد سؤال مورد نظر بهتر است به آیه ای که دراین زمینه است توجه نماییم:
«ویَسْئَلُونَکَ عَنِ الْمَحیضِ قُلْ هُوَ أَذىً فَاعْتَزِلُوا النِّساءَ فِی الْمَحیضِ وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى یَطْهُرْنَ فَإِذا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ أَمَرَکُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابینَ وَ یُحِبُّ الْمُتَطَهِّرینَ ــــــ و از تو در باره‏ى حیض مى‏پرسند، بگو: آن رنج و ناراحتى است، پس در ایّام حیض از زنان کناره بگیرید و با آنها نزدیکى نکنید تا پاک شوند، و چون پاک شدند، از آن جا که خدا فرمانتان داده به آنها نزدیک شوید که خدا توبه کاران و پاکى طلبان را دوست دارد.» (البقره:۲۲۲)

در تفاسیراکثرا کلمه «اذی» را در معنایی نزدیک به رنج واذیت وچیزی که مطابق طبع انسان نباشد، لحاظ کرده اند بعنوان نمونه در تفسیر المیزان ذیل آیه مورد بحث آورده که:
«… پس ظاهر این است که کلمه (أذى) به معناى هر عارضه‏اى باشد براى چیزى که ملائم با طبع آن نباشد.»

اما این بدین معنی نیست که این امر چیزی نامربوط و بدی باشد و نقصی در خلقت خدا محسوب شود، بلکه متخصصین فواید زیادی را برای آن بر شمرده اند برای مثال ذکر می کنند که : مقدارى از خون طبیعى زن ، فاسد و از حال طبیعى خارج شده، و به داخل رحم ‏فرستاده می شود، تا بدین وسیله رحم پاک شود، و یا اگر جنین در آن باشد، با آن خون غذای جنین فراهم شود، و یا اگر بچه بدنیا آمده ماده اصلى براى ساختن شیر جهت کودک آماده‏ شود.

اصولا خونى که هنگام عادت ماهیانه دفع مى‏شود، خونى است که هر ماه در عروق داخلى رحم، براى تغذیه جنین احتمالى جمع مى‏گردد، زیرا مى‏دانیم رحم زن در هر ماه تولید یک تخمک مى‏کند، و مقارن آن عروق داخلى رحم به عنوان آماده باش براى تغذیه نطفه مملو از خون مى‏شود، اگر در این موقع که تخمک وارد رحم مى‏شود، اسپرم که نطفه مرد است در آنجا موجود باشد، تشکیل نطفه و جنین مى‏دهد و خونهاى موجود در عروق رحم صرف تغذیه آن مى‏شود، در غیر این صورت، بر اثر پوسته پوسته شدن مخاط رحم، و شکافتن جدار رگها، خون موجود خارج مى‏شود و این همان خون حیض است‏.

 

بیشتر بخوانید:

پس مسئله عادت از حیث زیست شناسی امر نامطلوبی نیست ، بلکه هم برای خود شخص فائده دارد، وهم برای ادامه نسل بشر امری است ضروری. امّا بدیهی است که این امر طبیعی رنجی نیز برای زن دارد ؛ کما اینکه دفع فضولات بدن از سایر طرق نیز بی رنج برای بشر نیست. البته رنجی را که زن در این راه متحمل می شود اگر بر مشیت الهی راضی بوده وشاکر باشد همین صبر بر مشقتها برایش ترقی آور است وموجب می شود تا به کمالات انسانی دست یابد. در روایات آمده که مومن در دنیا اذیتی را متحمل نمی شود، مگر اینکه از آن اجر می برد ویا کفاره گناهانش محسوب می شود حتی به این اندازه که خاری در پایش فرو رود .

حال این سوال مطرح می شود که اگرعادت ماهانه چیز خوبی است، آیا حضرت زهرا (س) نیز به مبتلا به این رنج طبیعی بودند یا نه؟ و اگر نبودند پس چرا حضرت زهراء (س) از این مسئله مستثنی هستند؟
« سُئِلَ مَا الْبَتُولُ فَإِنَّا سَمِعْنَاکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ تَقُولُ إِنَّ مَرْیَمَ بَتُولٌ وَ إِنَّ فَاطِمَهَ ع بَتُولٌ فَقَالَ ص الْبَتُولُ الَّتِی لَمْ تَرَ حُمْرَهً أَیْ لَمْ تَحِضْ فَإِنَّهُ مَکْرُوهٌ فِی بَنَاتِ الْأَنْبِیَاء ـــــ از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده که از پیامبر (ص) سؤال شد که معنی بتول چیست؟ که ما شنیده اییم شما فرموده اید که حضرت مریم (س) و حضرت زهرا (س) بتول هستند. حضرت پیامبر(ص) فرمودند: بتول کسی است که حیض نمی شود ؛ چرا که این امر برای دختران أنبیاء مکروه ( ناپسند) است.
»(مستدرک الوسایل،ج۲،ص ۳۷)

 

در حدیثی که آوردیم ، علت استثنا شدن ایشان از این امر را ایجاد رنج کردن آن ذکر نکرده اند ، زیرا اولیاء الهی رنجهایی به مراتب بالاتری را در زندگی متحمل شده اند واین مشیت الهی است که دوستانش را در دنیا مبتلا به انواع مصائب نماید که در روایات در مورد ابتلاءاولیاء الهی آمده: «عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحَجَّاجِ قَالَ ذُکِرَ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع الْبَلَاءُ وَ مَا یَخُصُّ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ الْمُؤْمِنَ فَقَالَ سُئِلَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَشَدُّ النَّاسِ بَلَاءً فِی الدُّنْیَا فَقَالَ النَّبِیُّونَ ثُمَّ الْأَمْثَلُ فَالْأَمْثَلُ وَ یُبْتَلَى الْمُؤْمِنُ بَعْدُ عَلَى قَدْرِ إِیمَانِهِ وَ حُسْنِ أَعْمَالِهِ فَمَنْ صَحَّ إِیمَانُهُ وَ حَسُنَ عَمَلُهُ اشْتَدَّ بَلَاؤُهُ وَ مَنْ سَخُفَ إِیمَانُهُ وَ ضَعُفَ عَمَلُهُ قَلَّ بَلَاؤُهُ ـــــــ از حضرت پیامبر (ص)پرسیدند که چه کسی در دنیا از همه بیشتر به بلا مبتلا می شود؟ حضرت فرمودند: در مرتبه اول انبیاء سپس هر که از نظر مقام معنوی به آنان شبیه تر است، بیشتر مبتلا می شود تا اینکه نوبت به مؤمنین برسد که مومنین نیز به اندازه ایمانشان مبتلا می شوند ؛ هر اندازه ایمان کسی صحیحتر و عملش نیکوتر باشد بلایش شدیدتر است ، وهر کس ایمانش و عملش ضعیفتر باشد، بلایش کمتر است. »( الکافی ، ج۲ ، ص۵۲)

 

و در حدیثی دیگراز امام صادق (ع) نقل شده که فرموده اند‏ : « عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ عَظِیمَ الْأَجْرِ لَمَعَ عَظِیمِ الْبَلَاءِ وَ مَا أَحَبَّ اللَّهُ قَوْماً إِلَّا ابْتَلَاهُم ــــــ اجر عظیم همراه بلاء عظیم است و خداوند قومی را دوست نمی دارد مگر اینکه آنها را به مصائب مبتلا می کند.» ( الکافی ، ج۲، ص۵۲)
پس علت مستثنی شدن حضرت زهرا(س) از رنج عادت ماهانه به این خاطر نیست که حضرت به رنج نیفتند در حالیکه دیگران با دارا بودن آن در رنجند، بلکه به خاطر این است که ایشان ذاتاً وجودی طاهر داشتند ؛ و این اختصاص به حضرت زهرا (س) ندارد بلکه هر که از بدو خلقتش دارای مقام عصمت باشد ، از جمیع امور نجس و ناپاک و تنفّرآفرین پاک خواهد بود. حضرت مریم (س) چنین بود ، چون مقام عصمت داشت وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَهُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمینَ ـــــ و فرشتگان گفتند: اى مریم، خدا تو را برگزید و پاکیزه ساخت و بر زنان جهان برترى داد »

(آل‏ عمران:۴۲) ؛

انبیاء و ائمه (ع) نیز به خاطر عصمتشان از دنائس و کثافات بشری به دور بودند. لذا در روایات آمده که هنگام دفع فضولات شکم ، از آن بزرگواران چیزی جز بویی خوش خارج نمی گشت. آن بزرگواران از دیگر امور مکروهه همچون نقص عضو و ناموزونی بدن و بوی بد دهان و بدن و … نیز به دور بودند ؛ و حتّی برخی غذاهای منفّر مثل سیر را هم تناول نمی کردند ؛ با اینکه خودشان بر پرفایده بودن آن تأکید داشتند. ولی رسول خدا (ص) می فرمود: اگر نبود که من با ملائک سخن می گویم ، سیر می خوردم. و می فرمودند: هر که سیر خورده به مسجد ما نیاید.

 

حاصل کلام آنکه خداوند متعال بندگان برگزیده ی خود را ، که مقام عصمت دارند ، از تمام امور نفرتزا و ناخوشایند طاهر ساخته و در حقّ اهل بیت (ع) فرموده است: « إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً ـــــ این است و جز این نیست که خدا مى‏خواهد پلیدى را از شما اهل بیت دور کند و شما را پاکیزه سازد.» (الأحزاب:۳۳) ؛ طبق این آیه نه تنها اهل بیت (ع) از گناه نمودن معصومند ، بلکه حتّی از خطا و سهو و نجاسات و … نیز به دور و پاک شده اند. چون هم رجس شامل هر امر ناپسندی است ، هم یطهرکم شامل همه گونه پاک کردنی می شود. پس همانگونه که آن بزرگواران از حیث روحی دارای مقام عصمتند و از آنها فعل ناپسند صادر نمی شود ، در حیث مادّی نیز یک نحوه عصمت از امور قبیحه دارند و امور کثیفه از آنها صادر نمی گردد.

 

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *