آیا دادن چادر حضرت زهرا به یهودی به عنوان گرو برای قرض کردن کار درستی بوده؟

زهد فاطمه علیهاالسلام و اسلام شمعون یهودی

وقتی قرار شد مسلمان تازه وارد را طعامی دهند و طعامی یافت نشد سلمان به در خانه حضرت زهرا آمد؛ آن حضرت فرمودند: سلمان! سه روز است که خود و فرزندانم گرسنه ایم و چیزی در خانه نداریم اما خیر را از خود بر نمی گردانم. اینک بیا این چادر مرا بگیر و به سراغ خانه شمعون یهودی برو و پیغام مرا برسان و بگو این چادر فاطمه است او می گوید: در مقابل آن به طور رهن سه کیلو خرما و سه کیلو جو بدهید، إن شاء الله پول آن را می پردازم. سلمان می گوید من چادر را به شمعون دادم و پیغام فاطمه سلام الله علیها را رساندم شمعون چادر را گرفت و مرتب آن را در دستش نگه داشت و خیره شد و پاره ها و وصله های آن را دید و چشمانش پر از اشک گردید و چنین گفت: یا سلمان هذا هم الزهد فی الدنیا… ای سلمان! این چادر نشانه زهد فاطمه در دنیاست این دین همان است که موسی در تورات به ما خبر داده؛ سپس شهادتین گفت و در ایمانش ثابت قدم گشت.

تحلیل سیره فاطمه زهرا، علی اکبر بابایی، ص۱۳۲،تبیان.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شبهه چادر حضرت زهرا و یهودی

پرسش:درکتابی خواندم که حضرت علی علیه السلام برای رفع فقر لباس حضرت زهرا سلام الله علیها را فروختند و همچنین چادر ایشان را در ازای جو به یهودی امانت میدهند این رفتار در فرهنگ کنونی ما عملکردی ناصحیح است در فرهنگ آن زمان چگونه بوده است؟

پاسخ(حجت الاسلام ایمانی):

بیشتر بخوانید:

نمی دانم در فرهنگ شما چگونه است، امّا در فرهنگ ما ایرانی ها، اینکه کسی برای سیر کردن فرزندانش چیزی را امانت بگذارد، ایرادی ندارد.

دو فرهنگ وجود دارد؛ فرهنگ الهی که بنیانگذارش معصومین(ع) و فرهنگ شیطان که آن را آداب و رسوم مردم می گویند.

آدم عاقل، تابع فرهنگ الهی می شود نه تابع توهّمات مردم غیر معصومی که هر روز چیزی را رسم می کنند.

صحیح یعنی آنچه مورد تأیید خدا و معصوم است؛ و ناصحیح یعنی آنچه مورد تأیید خدا و معصوم نیست.

وقتی می فرمایید « این رفتار در فرهنگ کنونی ما عملکردی ناصحیح است» ملاک ناصحیح را چه می دانید؟ مگر تشخیص بی اساس مردم غیر معصوم، ملاک درستی و نادرستی است؟

خدای متعال فرمود: « ثُمَّ جَعَلْناکَ عَلى‏ شَریعَهٍ مِنَ الْأَمْرِ فَاتَّبِعْها وَ لا تَتَّبِعْ‏ أَهْواءَ الَّذینَ لا یَعْلَمُونَ ـــــ سپس تو را در شریعتی از امر قرار دادیم؛ پس آن را پیروى کن، و هوسهاى کسانى را که نمى‏دانند پیروى مکن.»

یعنی تبعیّت از فرهنگ جهّال، جایز نیست.

و فرمود: « وَ إِنْ تُطِعْ‏ أَکْثَرَ مَنْ فِی الْأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سَبیلِ اللَّهِ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ إِنْ هُمْ إِلاَّ یَخْرُصُونَ ـــــ و اگر از اکثر کسانى که در زمین مى‏باشند پیروى کنى، تو را از راه خدا گمراه مى‏کنند. آنان جز از ظنّ و گمان پیروى نمى‏کنند و جز به حدس و تخمین نمى‏پردازند.»

لذا فرهنگ مردم زمانه، اگر مطابق فرهنگ معصوم است، همان فرهنگ معصوم است نه فرهنگ مردم؛ امّا اگر مطابق فرهنگ معصوم نیست، فرهنگ شیطان است.

 

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *