ابراهیم بت شکن، در آتش کینه مشرکان

مشرکان براى اثبات شکستن بت‌ها به وسیله ابراهیم(علیه السلام)به عدم انکار او بسنده کرده، او را مجرم شناختند و براى حمایت از خدایانشان (انبیاء/۲۱،۶۸‌؛ صافات/۳۷، ۹۷) بعضى پیشنهاد اعدام و گروهى پیشنهاد سوزاندن وى را ارائه دادند: «قالوا اقتُلوهُ أَو حَرِّقوه» (عنکبوت/۲۹،۲۴) و در نهایت، به [پیشنهاد نمرود و]اتّفاق آرا، تصمیم بر آن شد که ابراهیم(علیه السلام)سوزانده شود.

براى اجراى این تصمیم، قرار شد حصارى بلند بنا نهاده، در آن آتشى عظیم فراهم آورند تا ابراهیم(علیه السلام)را در میان انبوهى از آتش (جحیم) بیندازند: «قَالوا ابنوا لَهُ بُنیـناً فَأَلقوهُ فِى‌الجَحیم» (صافات/۳۷،۹۷) زیرا تشکیلات مشرکان مى‌ کوشید تا مراسم سوزاندن ابراهیم را به گونه‌اى پر آوازه برگزار کند تا شاید ضربه‌اى که بر پایه‌هاى اعتقاد به خدایى بت‌ها از اقدام ابراهیم وارد شده بود، جبران گردد و، بدین وسیله وانمود کنند که اعتقاد به بت‌پرستى هم‌چنان پابرجا است.

بعضى، نکره بودن واژه «کیداً» در آیه «فَأَرادوا بِهِ کَیداً» (انبیاء/۲۱،۷۰؛ صافات/۳۷،۹۸) را بیان‌گر عظمت کید و اشاره به نقشه گسترده مشرکان بر ضدّ ابراهیم براى جبران ضربه‌هاى او بر پیکر بت‌پرستى دانسته‌اند؛ به این منظور، آن‌هاابراهیم را براى مدّتى زندانى کرده، به گردآورى هیزم مشغول شدند. (در گزارشى، مدّت بازداشت او هفت سال ذکر شده که امر بعیدى است؛ ولى در گزارش‌هاى دیگر، این مدّت یک ماه، چهل روز و یک‌سال ذکر شده است.) هیزم‌ها را در بناى یاد شده انباشته، آن را آتش زدند؛ آن‌گاه از آن‌جا که توان نزدیک شدن به آتش نبوده، ابراهیم را دست بسته در منجنیق نهاده،[به درون آتش پرتاب کردند. نمرود و همراهان وى در جاى‌گاهى که از پیش براى آنان تهیه شده بود، حاضر شده، تماشاگر ماجرا بودند.

بر اساس روایات، آرامشى وصف‌ناپذیر بر ابراهیم حاکم بود و ملائکه الهى و دیگر موجودات، رهایى ابراهیم(علیه السلام)را از خداوند متعالى مى‌ طلبیدند. جبرئیل هنگام سقوط ابراهیم در آتش، به امر خداوند بر اونازل شد و آمادگى خودرا براى هرگونه کمکى که ابراهیم بطلبد، اعلام داشت؛ امّا ابراهیم سر باز زد و گفت: از غیر خداوند درخواستى نخواهد کرد و این یکى از ادلّه خلّت ابراهیم(علیه السلام) به‌ شمار‌ مى‌رود.

ابراهیم پس از آن مشغول دعا به درگاه خداوند شد. در منابع روایى، دعاهاى متعدّدى از ابراهیم در این لحظه نقل شده است. ابراهیم به درون آتش پرتاب شد؛ ولى خداوند سبحان، او را از آتش رهانید: «فَأَنجـهُ اللّهُ مِنَ‌النَّار.» (عنکبوت/۲۹،۲۴) روایتى از امام باقر(علیه السلام) که مضمون آن در روایات عامه نیز آمده، حاکى از آن است که پس از فرمان خداوند به آتش: «کونِى بَرداً» (انبیاء/ ۲۱، ۶۹) دندان‌هاى ابراهیم از سرما به هم خورد و با افزودن «و‌سلاماً» ابراهیم آرام گرفت. پس از آن‌که ابراهیم(علیه السلام)به آتش پرتاپ شد، جبرئیل نیز با او فرود آمد و در میان آتش با یک‌دیگر به گفت و گو نشستند.

این جریان چنان حجّت آشکارى بر حقّانیّت ابراهیم و قدرت خداوند بود که نمرود بى‌اختیار به ستایش خداى ابراهیم پرداخته، گفت: اگر کسى خدایى بر مى‌گزیند، باید مثل خداى ابراهیم را برگزیند. یکى از سران شرک براى پوشاندن این رسوایى بزرگ به نمرود گفت: من به آتش فرمان داده‌ام تا ابراهیم را نسوزاند؛ ولى در پى این سخن، زبانه‌اى از آتش بر آمده، او را سوزاند. گفته شده که آزر نیز با دیدن سلامت ابراهیم(علیه السلام)در میان آتش، خداى ابراهیم را ستوده که اى ابراهیم! خداى تو خوب خدایى است. از ابراهیم(علیه السلام)نقل شده: من هیچ‌گاه از زمان اقامت در آتش خوش‌تر نبودم و دوست داشتم که همه زندگى‌ ام مانند آن زمان مى‌ بود؛ به این ترتیب، طرح سران شرک براى مقابله با ابراهیم(علیه السلام) ناکام ماند و کوشش مشرکان، مایه زیان بیش‌تر آنان شد: «و‌أَرادوا بِهِ کَیداً فَجَعَلنـهُم الأَخسَرین» (انبیاء/۲۱،۷۰) و خداوند، مشرکان‌ را در برابر ابراهیم، پست و مغلوب‌ ساخت: «فَأَرادوا بِهِ کَیداً فَجَعَلنـهُم الأَسفَلین.» (صافات/۳۷،۹۸) محل وقوع حادثه رابابل، حوالى‌بابل و کوثى دانسته‌اند.

منبع:

دائره المعارف قرآن کریم ج۱ ص۵۱۱و۵۱۲

برچسب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *