اطلاعاتی در مورد وهابیت

وهابیت با قدمتی که از دویست سال تجاوز نمی‌کند خود را پیرو سلف صالح می‌دانند ولی بزرگ‌ترین جنایات امروز بشریت را مرتکب شده‌اند.

وهابیت و و فرقه‌ای که به همین نام شهره شده است قدمتی بیش از دویست سال ندارد، اما کمتر کسی را می‌توان پیدا نمود که امروزه نامی از ایشان نشنیده و جنایات ایشان را نفهمیده باشد. نام وهابیت برای ایشان از جانب خودشان چندان رضایت بخش نیست و بلکه ایشان خود را سلفی می‌خوانند؛ با این توجیه که ما پیرو سلف صالحی هستیم که بهترین و خالص‌ترین فهم را از شریعت داشته‌اند. اما «سلفیه» و یا سلفی گری در لغت، به معنای تقلید از گذشتگان، کهنه پرستی یا تقلید کورکورانه از گذشتگان است» [۱] و سلفیه در اصطلاح، نام فرقه‌ای است که با نسبت دادن روایتی به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) خود را پیرو سلف صالح می‌دانند.
در منابع اهل سنت روایتی را به رسول اکرم نسبت داده‌اند که از این قرار است: «بهترین انسان‌ها در قرنی که من در آن زندگی می‌کنم به سر می‌برن، سپس قرنی که بعد از این قرن می‌آید و نیز قرن قرن پس از آن زندگی می‌کنند.» [۲] اما در جعلی بودن این روایت همین بس که در آن کم نبودند انسان‌هایی که در مقابل پیامبر ایستادند و با او به جنگ پرداختند و پس از آن نیز اهل‌بیتش را به شهادت رساندند و آن ظلم‌ها را در حق مسلمین روا داشتند.

پی‌نوشت
[۱]. ابن منظور، لسان العرب، دار احیاء التراث العربی، ج۶، ص۳۳۰-۳۳۱
[۲]. بخاری، صحیح بخاری، دار النشر بیروت، ج۲، ص۹۳۸
 

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *