اولین کسى که در حضور مشرکان آیات قرآن را تلاوت کرد چه کسى بود؟

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی

 

ابن مسعود اولین قارى قرآن در حضور مشرکان

پرسش : اولین کسى که در حضور مشرکان آیات قرآنرا تلاوت کرد چه کسى بود؟

پاسخ اجمالی: 

زمانی که مسلمانان در مکه تصمیم گرفتند در ملأ عام قرآن بخوانند، ابن مسعود برای این کار اعلام آمادگی کرد و با اینکه احتمال ضرب و شتم او توسط کفار بود این فداکاری را کرد. تاریخ مى گوید: فردا صبح هنگامى که قریش در نزدیکى مقام ابراهیم در جلسه مشورتى بودند در نزدیکى آنها با صداى بلند شروع به قرائت سوره رحمن نمود؛ قریش وقتى شنیدند که او قرآن مى خواند بر سرش ریختند و او را سخت کتک زدند در حالى که او همچنان قرآن مى خواند.

پاسخ تفصیلی:

مسلمانان در مکه تصمیم گرفتند که دسته جمعى و در ملا عام قرآنبخوانند و براى این امر ابن مسعود برگزیده شد و به او از قبل گفتند که مورد ضرب و شتم قرار مى گیرى.
تاریخ مى گوید: «فَغَدا عَلَیهِم فِى الضُّحى حَتّى اَتَى المَقامَ وَ قُرَیشٌ فى اَندِیَتِها ثُمَّ رَفَعَ صَوتَهُ وَ قَرَاَ سُورَهَ الرحمان فَلَمّا عَلِمَت قُرَیشٌ اَنَّهُ یَقرَءُ القُرآنَ قامُوا اِلَیهِ یَضرِبُونَهُ وَ هُوَ یَقرا ثُمَّ انصَرَفَ الى اَصحابِهَ وَ قَد اَثَّرُوا فى وَجهِه فَقالُوا: هذَا الَّذى خَشینا عَلَیکَ فَقالَ: ما کانَ اَعداءُ اللّهِ اَهوَنُ عَلَىَّ مِنهُمُ الیَومَ وَ لَئِن شِئتُم لَاُغادِیَنَّهُم»؛

(فردا صبح هنگامى که قریش در نزدیکى مقام ابراهیم در جلسه مشورتى بودند در نزدیکى آنها با صداى بلند شروع به قرائت سوره رحمن نمود؛ قریش وقتى شنیدند که او قرآنمى خواند بر سرش ریختند و او را سخت کتک زدند در حالى که همچنان قرآن مى خواند. پس از آن برخاست و به نزد یارانش آمد این در حالى بود که آثار ضرب و جرح بر پیشانیش آشکار آنها بود. گفتند: ما از همین وضع بر تو مى ترسیدیم، گفت: باک ندارم این دشمنان خدادر نزد من بسیار کم ارزش اند، اگر بخواهید فردا نیز مى آیم و قرآن مى خوانم).(۱)، (۲)

پی نوشت: (۱). کامل، جلد ۱، صفحه ۵۰۲، و سیره ابن هشام، جزء ۱، صفحه ۳۳۶، و طبرى، جلد ۲، صفحه ۷۳٫(۲).

شاید این مطالب را هم بپسندید:

منبع: هدانا گردآوری از کتاب: پیام قرآن‏، آیت الله العظمى ناصر مکارم شیرازى، دار الکتب الاسلامیه‏، تهران‏، ۱۳۸۶ ه. ش‏، ج ۸، ص ۲۵٫

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *