برگی از دفتر شهید علی حسین عربخواری


به گزارش نوید شاهد شهرستانهای استان تهران:

شهیدعلی حسین عربخواری بیستم خرداد ۱۳۴۱ ، در شهرستان ورامین به دنیا آمدتا اول متوسطه در رشته تجربی درس خواند. او نیزکشاورز بود. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. هفدهم بهمن ۱۳۵۹ ، با سمت مسئول گروه در دارخو ین بر اثر اصابت تر کش خمپاره به شهادت رسید. مزار وی در بهشت زهرای شهرستان تهران قرار دارد.برادرش محمدرضا ن ز شه د شده است.

علی حسین عربخواری بیستم خرداد ۱۳۴۱ در محله تقی آباد در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود . وی پس از گذراندن دوران کودکی علاقه خاصی به مسائل دینی از خود نشان داد . این مسئله باعث شد که او به صورت جدی به یادگیری مسائل دینی بپردازد و نردبان ترقی را در زمان تحصیل یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر بگذارد . همزمان با تحصیل میل شدیدی به مطالعات سیاسی نیز در او ایجاد شد و این بیداری باعث شد تا  دید روشنتری نسبت به رژیم استبدادی پهلوی در او شکل گیرد ، به صورتی که او در صف مخالفان سر سخت  این رژیم قرار گرفت .

برگی از دفتر شهید علی حسین عربخواری

پدر شهید عربخواری می گویند : در زمان رژیم شاهنشاهی علی فعالیت های گسترده ای  را بر ضد رژیم شروع کرد. به صورتی که هر وقت یک جنبشی علیه شاه صورت می گرفت او در صدر شرکت  کننده ها بود .

 یک روز که در حرم حضرت عبدالعظیم (ع ) بودم یک گروه جوان را دیدم که دور هم جمع شده  بودند و بلافاصله شروع به شعار دادن علیه شاه کردند . وقتی این صحنه را دیدم من هم به آنها پیوستم .
کم کم به سمت میدان شهرری راه افتادیم سر میدان شهرری پر از توپ ، تفنگ و تانک بود به همه آنها دستور شلیک  داده شده بود . در حال شعار دادن بودیم که چشمم به علی افتاد با شتاب به سوی او رفتم و با عصبانیت به  وی گفتم : این جا چه کار می کنی هر چه زودتر به خانه برو بالاخره او را راهی خانه کردم دوباره در حال شعار دادن بودیم که او را دیدم به او گفتم : مگر من به شما نگفتم به خانه بروی با صراحت تمام به من  گفت : این انقلاب حق تک تک ماست پس این را از من نگیرید . میدان شهرری شلوغ شد سربازها به سمت مردم شلیک می کردند .

برگی از دفتر شهید علی حسین عربخواری

من هم علی را گم کردم وقتی به خانه آمدم هنوز به خانه نیامده بود ساعت ده شب بود ناگهان صدای بر هم خوردن در را شنیدم علی بود با سرعت پیش او رفتم و با ناراحتی گفتم : تا به حال کجا بودی  گفت : با بچه ها در حال برنامه ریزی برای جشن های جدید انقلابی بودیم این را گفت و رفت خوابید .
بالاخره  بعد از مدتی فعالیت های مردم به ثمر نشست و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید . اما هنوز مردم طعم این پیروزی  را نچشیده بودند که عراق دست به حمله گسترده ای علیه ایران زد . علی هم مثل دیگر بچه های فعال این  انقلاب برای این که از تجاوز عراقی ها به ایران جلوگیری کند به ارتش رفت .
 دوره اول آموزشی اش را در تبریز گذراند دشمن خیلی سریع به خاک ایران تجاوز کرد . علی به تهران آمده بود و بعد از بستن کوله بارش  از ما خداحافظی کرد تا به جبهه برود  اما به خاطر این که سن او کم بود او را به جبهه نفرستادند. بار دوم هم این طور شد یک روز که به خانه آمد و با  دلخوری به مادرش گفت : شما از من ناراضی هستید مادرش جواب داد نه بعد رو به من کرد و گفت پدر شما  چی از من ناراضی هستی در جواب به او گفتم بله با تعجب گفت دلیلش چیست شما که از مخالفان سر سخت این رژیم متجاوزهستید، گفتم ازاین ناراضی نیستم که می خواهی به جبهه بروی از این ناراضی هستم که هنوزآموزش های کامل را ندیده ای خلاصه چند وقتی رفت و ما او را ندیدیم .
 مثل این که برای تکمیل دوره  آموزشی اش به یکی از شهرستان های اطراف رفته بود بعد از مدتی وقتی آمد مادرش به من گفت علی فردا می خواهد به جبهه برود وقتی این کلام را شنیدم با تعجب گفتم : هر بار که می خواست برود دست کم چند روز قبل به ما می گفت حالا چی شده که این بار به ما از رفتنش چیزی نگفته است فردای  آن روز علی را بدرقه کردم اما راستش را بگویم با رفتنش دل مرا هم با خودش برد لحظه ای قد و بالایش را برانداز کردم .

برگی از دفتر شهید علی حسین عربخواری

نمی دانم چرا به یک باره بغضی سنگین گلویم را گرفت انگار یک کسی به من می گفت  دیگر او را نخواهم دید بد جوری دلم گرفته بود دوست داشتم می زدم زیر گریه هیچ وقت این قدر دلم هوایش را نمی کرد چه بگویم راست می گویند که هیچ کس مثل مادر قدر عزیزش را نمی داند بویژه آن که مادر شهیدعربخواری باشد.
 صلابت و استواری در چهره اش موج می زند. اما سر را بالا می گیرد و می گوید علی روحیه خاصی داشت با همه مردم خوب حتی یک بار هم  نشده بود که کسی از او ناراحت شود . به اطرافیانش عشق می ورزید و از کار کردن و جنگیدن هیچ ابایی  نداشت من هم خوشحال بودم که فرزندی تربیت کرده ام که به این صورت عمل می کند حتی زمانی که  می خواست به ارتش برود آمدند منزل ما و گفتند علی را می خواهیم ببریم کردستان بدانید که آنجا سر می برند  به آنها جواب دادم خیلی خوشحال می شوم که پسرم در راه اسلام و جهاد شهید شود.   
                                                                                                         وداع در خداحافظی سوم
 علی دوباره می خواست به جبهه اعزام شود اما به خاطر سن کمی که داشت او را اعزام نمی کردند بار سوم که از ما خداحافظی کرد چهره اش طوری دیگری بود از دور می درخشید وقتی به پادگان رفت دوباره با مخالفت فرمانده ستاد روبه رو شد با عصبانیت به فرمانده اش می گوید : احترام شما واجب است اما من می خواهم به  جبهه بروم من می خواهم جانم را فدا کنم شما چرا مخالفت می کنید . با اوج گرفتن این صحبت ها میان پسرم و فرمانده اش بالاخره فرمانده راضی می شود تا علی را به منطقه عملیاتی اعزام کند.   
منبع: برگرفته از اسنادشهید درمخزن اداره کل شهرستانهای استان تهران

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *