خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهرا (س) با ترجمه آیت الله مکارم شیرازی

خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهرا (س) با ترجمه آیت الله مکارم شیرازی

بانوی اسلام سیّده زنان عالم (علیها السلام) با جمعی از زنان بنی هاشم به مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمد تا درون برابر توده های مسلمان، و سران مهاجر و انصار گفتنی ها را بگوید، و اتمام حجت کند. او بی اعتنا به «جوسازی» خاصی که شده بود، و به بهانه «غصب فدک» خطبه بسیار غرایی ایراد نمود که بسیاری از حقایق درون این افشا شد.

[فاطمه (س) درون مسجد پیامبر (ص)]
بانوی اسلام سیّده زنان عالم (علیها السلام) با جمعی از زنان بنی هاشم به مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمد تا درون برابر توده های مسلمان، و سران مهاجر و انصار گفتنی ها را بگوید، و اتمام حجت کند. او بی اعتنا به «جوسازی» خاصی که شده بود، و به بهانه «غصب فدک» خطبه بسیار غرایی ایراد نمود که بسیاری از حقایق درون این افشا شد. لحن گیرای بانوی اسلام درون این خطبه بیانگر این واقعیت هست که او سخنوری بلیغ، و خطیبی نستوه، همتای همسرش علی (علیه السلام) بود که خطبه های او را درون نهج البلاغه تداعی می کند.
به هر حال این خطبه تاریخی از خطبه های معروف اهل بیت (علیهم السلام) هست، و بسیاری از متعهدان شیعه فرزندان خود را همواره توصیه به حفظ این خطبه می کردند، تا با گذشت زمان گرد و غبار نسیان بر این ننشیند، و از سوی دشمنان مغرض زیر سؤال قرار نگیرد. هم اکنون نیز سزاوار هست نسل جوان برومند این حماسه بزرگ را به خاطر بسپارند و به آیندگان منتقل کنند.
اسناد و مدارک خطبه
این خطبه از خطبه های مشهوری هست که علمای بزرگ شیعه و اهل سنّت با سلسله سندهای بسیار این را نقل کرده اند، و برخلاف آنچه بعضی خیال می کنند، هرگز نیوز واحد نیست، و از جمله منابعی که این خطبه درون این آمده هست منابع زیر هست:
۱ ابن ابی الحدید …

خبری پیشنهادی:

خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهرا (س) با ترجمه آیت الله مکارم شیرازی

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *