درمان خانگی استفراغ کودکان – سایت پزشکان بدون مرز

یکی از مهمترین دلایل استفراغ در کودکان ممکن هست ویروسهای شکم و معده آنها باشد که به آن آنفولانزای شکمی هم می گویند و باعث بروز استفراغ در کودکان میشوند. ممکن هست شدت باکتری های داخل شکم به حدی باشد که باعث دل درد شدید, بی اشتهایی, اسهال و تب شود.

اگر این علایم تا هشت ساعت رفع نشد حتما کودک را به یک مرکز اورژانس ببرید. یکی دیگر از موارد خطرناک که ممکن هست سبب حالت تهوع در کودکان شود, خوردن مواد سمی یا غذاهای مسموم و یا شی هست. در این حالت ممکن هست کودک حالت تهوع شدید داشته باشد ولی چیزی بالا نیاورد, همچنین ممکن هست دچار اسهال شدید شود. اگر به خوردن مواد خوراکی سمی یا هر مورد خطرناک دیگری مشکوک هستید حتما کودک را به مرکز اورژانس انتقال داده تا سریعا تحت درمان قرار گیرد.

از دیگر دلایل استفراغ کودکان می توان به کمبود آب که با علایمی نظیر: خشک شدن لبها, خستگی و بی حوصلگی کودک, کم شدن تعداد دفعات ادرار همراه هست اشاره کرد. برای درمان استفراغ کودکان در این حالت باید کم آبی بدن آنها جبران شود. اگر استفراغ شدید هست مقدار کم مایعات خصوصا آب به او بخورانید تا کم کم حالت تهوع و استفراغ او کم شود و بعد آب بیشتری به او بنوشانید.

درمان استفراغ کودکان در منزل

همانطور که در ابتدا گفته شد درمان استفراغ کودکان در منزل و به راحتی قابل انجام هست. یکی از درمانهای موثر زنجبیل هست, که برای مصارف کودکان بالای دو سال مناسب هست. زنجبیل در طب سنتی به عنوان داروی ضد درد خصوصا برای دردهای شکمی توصیه خواهد شد, همچنین برای درمان حالت تهوع بسیار مناسب هست.

استفاده از بعضی دمنوشهای گیاهی می تواند به قطع شدن حالت تهوع و استفراغ کودکان کمک کند. از جمله دمنوش گیاه بابونه و نعناع که بسیار موثر هستند. می توانید چند برگ نعناع تازه را با مقداری آب جوش در یک قوری دم کرده و میل کنید.

از بین بردن استفراغ با میخک و زیره سبز

یکی از بهترین خواص میخک ضد عفونی کننده بودن آن هست و از این خاصیت می توان برای دردهای شکمی کودکان بهره برد. برای اینکار می توانید چند عدد میخک را به کودکتان بخورانید اگر مزه تند آن را دوست نداشت می توانید میخک را کوبیده و با چند قاشق عسل مخلوط کنید.
همچنین زیره سبز به عنوان روشی مفید برای درمان استفراغ کودکان به کار می رود. می توانید مقداری زیره سبز را آسیاب کرده و چند قاشق از آن را با یک فنجان آب مخلوط کرده و به کودک بخورانید.

از دیگر خوراکی های مفید برای درمان دل درد کودکان و از بین بردن حالت تهوع و استفراغ در آنان شیر هست. بهتر هست که در این مورد از شیر گرم استفاده کنید.

موارد خطرناک

-اگر کودکتان زیر یکسال هست و بیشتر از یکبار دچار استفراغ شد.
-اگر مشکوک به سم خوردن یا غذای مسموم هستید.
-مشاهده خون در استفراغ و همچنین تعداد دفعات زیاد بالا آوردن, بیش از هشت بار در ساعت می تواند خطرساز باشد.

در صورت مشاهده هر کدام از مواردی که در بالا ذکر شد, کودک را سریعا به مرکز اورژانس انتقال داده تا تحت درمان قرار گیرد.

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *