رابطه «بلوغ اشد» و بلوغ فکری کامل (۴۰ سالگی) چیست؟

صفحه اصلی  » تفسیر » زبان قرآن » معانی واژگان و عبارات

سوره یوسف/ آیه ۲۲:

«وَ لَمَّا بَلَغَ أَشدَّهُ ءَاتَیْنَهُ حُکْماً وَ عِلْماً وَ کَذَلِک نجْزِى الْمُحْسِنِینَ»

 «اشد» به معنى استحکام و قوت جسمى و روحى است و «بلوغ اشد» به معنى رسیدن به این مرحله است، ولى این عنوان در قرآن مجید به مراحل مختلفى از عمر انسان اطلاق شده است:

گاهى به معنى سن بلوغ آمده مانند:”و لا تقربوا مال الیتیم الا بالتى هى احسن حتى یبلغ اشده”؛ (نزدیک مال یتیم نشوید مگر به نحو احسن تا زمانى که به حد بلوغ برسد.)(اسراء – ۳۴)

و گاهى به معنى رسیدن به چهل سالگى است مانند: “حتى اذا بلغ اشده و بلغ اربعین سنه”،(تا زمانى که بلوغ اشد پیدا کند و به چهل سال برسد) (احقاف – ۱۵).

و گاهى به معنى مرحله قبل از پیرى آمده مانند:”ثم یخرجکم طفلا ثم لتبلغوا اشد کم ثم لتکونوا شیوخا”.(سپس خداوند شما را به صورت اطفالى از عالم چنین بیرون مى فرستد،سپس به مرحله استحکام جسم و روح مى رسید سپس به مرحله پیرى).(غافر – ۶۷)

این تفاوت تعبیرات ممکن است به خاطر این باشد که انسان براى رسیدن به استحکام روح و جسم مراحلى را مى پیماید که بدون شک رسیدن به حد بلوغ یکى از آنها است و رسیدن به چهل سالگى که معمولا توام با یک نوع پختگى در فکر و عقل مى باشد مرحله دیگر است و همچنین قبل از آنکه انسان قوس نزولى خود را سیر کند و به وهن و سستى گراید.

ولى به هر حال در آیه مورد بحث منظور همان مرحله بلوغ جسمى و روحى است که در یوسف در آغاز جوانى پیدا شد. فخر رازى در تفسیرش در این زمینه سخنى دارد که ذیلا مى شنوید:
مدت گردش ماه (تا هنگامى که به محاق برسد) ۲۸ روز است هنگامى که آن را به چهار قسمت تقسیم کنیم هر قسمتى ۷ روز مى شود (که عدد ایام هفته را تشکیل مى دهد).
لذا دانشمندان احوال بدن انسان را به چهار دوره هفت ساله تقسیم کرده اند: نخست هنگامى که او متولد مى شود ضعیف و ناتوان است هم از نظر جسم و هم از نظر روح، اما به هنگامى که به سن ۷ سالگى رسید آثار هوش و فکر و قوت جسمانى در او ظاهر مى شود.
او وارد مرحله دوم مى شود و به تکامل خود ادامه مى دهد تا چهارده سالگى را پشت سر بگذارد و ۱۵ ساله شود در این هنگام به مرحله بلوغ جسمى و روحى رسیده و شهوت جنسى در او به حرکت در مى آید (و با تکمیل سال پانزدهم ) مکلف مى شود.
باز به تکامل خود ادامه مى دهد تا دور سوم را به پایان رساند و مرحله جدیدى را طى کند و بالاخره با پایان گرفتن دور چهارم و رسیدن به ۲۸ سالگى مدت رشد و نمو جسمانى پایان مى گیرد، و انسان وارد مرحله تازه اى که مرحله توقف است مى گردد و این همان زمان بلوغ اشد است و این حالت توقف تا پایان دور پنجم یعنى ۳۵ سالگى ادامه دارد (و از آن به بعد سیر نزولى آغاز مى شود).

تقسیم بندى فوق گر چه تا حدودى قابل قبول است ولى دقیق به نظر نمى رسد زیرا اولا مرحله بلوغ در پایان دور دوم نیست و همچنین پایان رشد جسمانى طبق آنچه دانشمندان امروزى مى گویند ۲۵ سالگى است و بلوغ فکرى کامل طبق بعضى از روایات در چهل سالگى است. و از همه اینها گذشته آنچه در بالا گفته شد یک قانون همگانى محسوب نمى شود که درباره همه اشخاص صادق باشد.

منبع:

تفسیر نمونه ج۹ ص۳۶۳تا۳۶۵

برچسب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *