رجب، فرصتی برای استغفار و نزدیک شدن به خدا

درون آستانه ی ورود به ماه مقدس رجب قرار داریم و خوب هست نگاهی به  برخی  از فضائل و اعمال این ماه عظیم الشان بیندازیم. ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و درون فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده هست. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا هست و ماهى درون حرمت و فضیلت به این نمى رسد و جنگیدن با کافران درون این ماه حرام هست و رجب ماه خدا هست و شعبان ماه من هست و ماه رمضان ماه امت من هست کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.
از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده هست که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از این را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.
و همچنین فرمود که: رجب نام نهرى هست درون بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر هست. هر کس یک روز از رجب را روزه بگیرد ولی از این نهر بیاشامد.
از امام صادق(علیه السلام) روایت هست که حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود که: ماه رجب ماه استغفار امت من هست بنابراین درون این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان هست و رجب را “أصب” مى گویند زیرا که رحمت خدا درون این ماه بر امت من بسیار ریخته مى شود بنابراین بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ».
ابن بابویه از سالم روایت کرده هست که اعلام کرد: درون اواخر ماه رجب که چند روز از این مانده بود، خدمت امام صادق(علیه السلام)رسیدم. وقتی نظر مبارک این حضرت بر من افتاد فرمود که آیا درون این ماه روزه گرفته اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود که آنقدر ثواب از تو فوت شده هست که قدر این را به غیر از خدا کسى نمى داند به درستى که این ماهى هست که خدا این را بر ماه هاى دیگر فضیلت داده و حرمت این را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را درون این ماه بر خود واجب گردانیده هست.
بنابراین گفتم یابن رسول الله اگر درون باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه داران این نائل مى گردم؟ فرمود: اى سالم هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت ها و هول هاى این روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند. و بدان که براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده هست و روایت شده که اگر شخصی قادر بر این نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه این را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .
رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی درون حرمت و فضیلت به پایه این نمی رسد و قتال با کافران درون این ماه حرام هست، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار هست و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من هست و اگر کسی درون ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می گردد.»

اعمال عمومی ماه مبارک رجب  (اعمالی که درون تمامی روز های ماه رجب انجام می شود)
دعایی که موجب آمرزش گناهان می گردد
از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل شده هست که حضرت رسول صلیالله علیه و آله فرمود: هر که درون هر شب و هر روز ماه رجب و شعبان و رمضان سه مرتبه هر یک از حمد و آیه الکرسی و قل یأیها الکافرون و قل هو الله أحد و قل أعوذ به رب الفلق و قل أعوذ به رب الناسبخواند و سه مرتبه بگوید: سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُوَ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّهَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ و سه مرتبه بگویداللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و سه مرتبه بگوید: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ و چهار صد مرتبه بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ خداوند تعالی گناهانش را بیامرزد اگر چه به عدد قطره های باران و برگ درختان و کف دریاها باشد.
ثواب تهلیل درون ماه رجب
روایت شده هست کسی که درون ماه رجب هزار مرتبه بگوید: لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ خداوند عز و جل برای او صد هزار حسنه بنویسد و برای او صد شهر درون بهشت بنا فرماید.
ثواب روزه ماه رجب
هر که درون ماه رجب یک روز روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد بگذارد، درون رکعت اول صد مرتبه آیه الکرسی و درون رکعت دوم دویست مرتبه قل هو الله أحد نمیرد تا جای خود را درون بهشت ببیند یا دیده شود برای او.
فضیلت نماز درون ماه رجب
درون روایت هست: هر که درون یک شب از شب های رجب ده رکعت نماز بجا آورد و بخواند درون هر رکعتی حمد و قل یأیها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه بیامرزد حق تعالی هر گناهی که کرده هست.
فضیلتی عجیب برای دو رکعت نماز درون ماه رجب
از حضرت رسول صلی الله علیه و آله روایت شده هست: کسی که درون یک شب از ماه رجب بخواند صد مرتبه قل هو الله أحد را درون دو رکعت نماز، بنابراین گویا صد سال روزه گرفته درون راه خدا و حق تعالی درون بهشت صد قصر به او مرحمت فرماید هر قصری درون جوار پیغمبری از پیغمبران علیهم السلام.
راه استجابت دعا
درون تمام ماه رجب شصت رکعت نماز کند به این طریق که درون هر شب این دو رکعت بجا آورد بخواند درون هر رکعت حمد یک مرتبه و قل یأیها الکافرون سه مرتبه و قل هو الله أحد یک مرتبه و چون سلام دهد دست ها را بلند کند و بگوید: لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیک لَهُ؛ لَهُ الْمُلْک وَ لَهُ الْحَمْدُ یحْیی وَ یمِیتُ وَ هُوَ حَی لاَ یمُوتُ بِیدِهِ الْخَیرُوَ هُوَ عَلَی کلِّ شَی ءٍ قَدِیرٌ وَ إِلَیهِ الْمَصِیرُوَ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّهَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِی الْأُمِّی وَ آلِهِ؛ و بکشد دست ها را به صورت خود از حضرت رسول صلی الله علیه و آله درون روایت هست که کسی که این عمل را بجا آورد حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید تا خداوند رحمان او را بیامرزد.
فضیلت استغفار درون ماه رجب
روایت هست کسی که درون رجب درون وقت صبح هفتاد مرتبه و درون وقت پسین نیز هفتاد مرتبه بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ و چون تمام کرد دست ها را بلند کند و بگوید: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ تُبْ عَلَی بنابراین اگر درون ماه رجب بمیرد خدا از او راضی باشد و آتش او را مس نکند به برکت ماه رجب.
از حضرت رسول صلی الله علیه و آله روایت شده که هر که درون ماه رجب صد مرتبه بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ وَحْدَهُ لاَ شَرِیک لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ و ختم کند این را به صدقه ختم فرماید حق تعالی برای او به رحمت و مغفرت و کسی که چهار صد مرتبه بگوید بنویسد برای او اجر صد شهید.
توصیه به خواندن سوره توحید درون ماه رجب
سید درون اقبال فضیلت بسیار از حضرت رسول صلی الله علیه و آله نقل کرده برای خواندن قل هو الله أحد ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه درون ماه.
فضیلت لا اله الا الله
نیز از این حضرت مروی هست که: کسی که بگوید درون ماه رجب هزار مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بنویسد خداوند عز و جل برای او صد هزار حسنه و بنا فرماید برای او صد شهر درون بهشت.
اعمال اختصاصی ماه مبارک رجب
اعمال شب اول
۱٫ دعای دیدن هلال ماه
۲٫ غسل
۳٫ زیارت امام حسین علیه السلام
۴٫ بعد از نماز مغرب بیست رکعت نماز کند به حمد و توحید و بعد از هر دو رکعت سلام دهد تا محفوظ بماند خود و اهل و مال و اولادش و از عذاب قبر درون پناه باشد و از صراط بی حساب مانند برق بگذرد.
۵٫ بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز کند بخواند: درون رکعت اول حمد و ألم نشرح یک مرتبه و توحید سه مرتبه و درون رکعت دوم حمد و أ لم نشرح و توحید و معوذتین را و چون سلام نماز داد سی مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بگوید و سی مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالی گناهان او را بیامرزد مانند روزی که از مادر متولدشده.
۶٫ بخواند سی رکعت نماز، درون هر رکعت حمد و قل یأیها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه.
روز اول رجب
روز شریفی هست و درون این چند عمل وارد شده هست:
۱٫ روزه گرفتن ۲٫ غسل کند ۳٫ زیارت امام حسین علیه السلام ۴٫ نماز سلمان.
شب سیزدهم
مستحب هست درون هر یک از ماه رجب و شعبان و رمضان آنکه درون شب سیزدهم دو رکعت نماز بگزارند درون هر رکعت حمد یک مرتبه و یس و تبارک الملک و توحید بخوانند و درون شب چهاردهم چهار رکعت به دو سلام به همین کیفیت و درون شب پانزدهم شش رکعت به سه سلام به همین کیفیت از حضرت صادق علیه السلام مروی هست که هر که چنین کند جمیع فضیلت این سه ماه را دریابد و جمیع گناهانش غیر از شرک آمرزیده شود.
روز سیزدهم
اول أیام البیض هست و ثواب بسیاری برای روزه این روز و دو روز بعد واردشده و اگر کسی خواهد عملم داود بجا آورد باید این روز را روزه بگیرد.
شب نیمه ماه رجب
شب شریفی هست و درون این چند عمل هست: اول غسل دوم احیاء این به عبادت سوم زیارت امام حسین علیه السلام چهارم شش رکعت نماز که درون شب سیزدهم ذکر شد پنجم سی رکعت نماز درون هر رکعت حمد و ده مرتبه توحید.
روز نیمه رجب
روز مبارکی هست و اعمال این عبارت هست از: ۱٫ غسل؛ زیارت حضرت امام حسین علیه السلام ۳٫ اعمال ام داود.
شب بیست و هفتم
شب مبعث و از لیالی متبرکه هست و درون این چند عمل هست اول: بعد از نماز عشا که به رختخواب رفتی بنابراین بیدار می شوی هر ساعتی که خواستی از شب تا پیش از نیمه این و بجا می آوری دوازده رکعت نماز می خوانی درون هر رکعتی حمد و سوره ای از سوره های کوچک مفصل و مفصل از سوره محمد هست تا آخر قرآن بنابراین چون سلام دادی درون هر دو رکعتی و فارغ شدی از نمازها می نشینی بعد از سلام و می خوانی حمد را هفت مرتبه و معوذتین را هفت مرتبه و قل هو الله أحد و قل یأیها الکافرون هر کدام را هفت مرتبه و إنا أنزلناه و آیه الکرسی هر کدام را هفت مرتبه و بخوان درون عقب تمامی این دعا را: الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَمْ یتَّخِذْ وَلَدا وَ لَمْ یکنْ لَهُ شَرِیک فِی الْمُلْک وَ لَمْ یکنْ لَهُ وَلِی مِنَ الذُّلِّ وَ کبِّرْهُ تَکبِیرا اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُک بِمَعَاقِدِ عِزِّک عَلَی أَرْکانِ عَرْشِک وَ مُنْتَهَی الرَّحْمَهِ مِنْ کتَابِک وَ بِاسْمِک الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ وَ ذِکرِک الْأَعْلَی الْأَعْلَی الْأَعْلَی وَ بِکلِمَاتِک التَّامَّاتِ أَنْ تُصَلِّی عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تَفْعَلَ بِی مَا أَنْتَ أَهْلُهُ بنابراین بخوان هر دعایی که خواستی و مستحب هست غسل درون این شب و گذشت درون شب نیمه نمازی که درون این شب نیز خوانده می شود دوم زیارت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام.
روز بیست و هفتم
اول: غسل،
دوم: روزه و این یکی از چهار روزی هست که درون تمام سال امتیاز دارد برای روزه گرفتن و برابر هست با روزه هفتاد سال سوم بسیار صلوات فرستادن چهارم زیارت حضرت رسول صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علی علیه السلام.
سوم: دوازده رکعت نماز که خوانده شود درون هر رکعت حمد و سوره و بعد از فراغ از نمازها خوانده شود هر یک از حمد و توحید و معوذتین چهار مرتبه و لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ چهار مرتبه اللَّهُ اللَّهُ رَبِّی لا أُشْرِک بِهِ شَیئا چهار مرتبه لا أُشْرِک بِرَبِّی أَحَدا چهار مرتبه.
 روز آخر ماه:
غسل درون این واردشده و روزه اش سبب آمرزش گناهان گذشته و آینده هست و نماز سلمان به نحوی هست که درون روز اول(گذشت) .
تذکر: مطالب مذکور چه درون فضیلت و چه درون اعمال ماه رجب تنها بخشی از مطالب موجود بوده و تمامی این نمی باشد. علاقه مندان می توانند به کتب ادعیه مانند مفاتیح الجنان و سایر کتب مربوط به ماه رجب مراجعه نمایند.

The post رجب، فرصتی برای استغفار و نزدیک شدن به خدا appeared first on تارنمای زوارین.

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *