“زنان عربستانی” چه کارهایی نمی توانند بکنند؟

 بعد از سال‌ها فعالیت درباره حقوق زنان در داخل و خارج از عربستان، بالاخره در این کشور به زنان اجازه داده شد که بتوانند رانندگی کنند.این حکم سلطنتی  که چند روز پیش در تلویزیون عربستان به طور رسمی اعلام شد از شهریور ماه سال آینده اجرایی می‌شود.

قرار است، یک کمیته تازه تشکیل شده یافته‌های خود را در طول  ۳۰ روز آینده در مورد چگونگی اجرای این سیاست ارائه کند.

در واقع بعد از اجرایی شدن این حکم زنان عربستانی اجازه خواهند داشت که بدون رضایت هیچ مردی گواهینامه‌ رانندگی داشته باشند.

اگرچه هنوز هم قوانینی که شکاف جنسیتی علیه زنان را موجب می‌شود، زندگی روزانه آنها را در عربستان سعودی محدود می‌کند.

بر اساس آمار شکاف جنسیتی سال ۲۰۱۶، عربستان از میان ۱۴۴ کشور، بعد از کشورهای سوریه، پاکستان و یمن در رتبه ۱۴۱ قرار دارد.

*زنان، چه کارهایی می‌توانند در عربستان انجام دهند؟

. رای دادن در انتخابات محلی: در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار به زنان عربستانی اجازه داده شد که در یک انتخابات شرکت کنند، البته کاندیدای زن اجازخ نداشتند با رای دهندگان مرد صحبت کنند و در منناطق مخصوص تبلیغات انتخابتی زنان و مردان حق نداشتند با هم باشند.

. انتخاب شدن در شورای مشورتی: سال ۲۰۱۱ پادشاه عبداالله به زنان اجازه داد که در انتخابات شورای مشورتی عربستان شرکت کنند و ۲ سال بعد هم گفت ۲۰ درصد اعضای این شورا زنان باشند. در سال ۲۰۱۵، ۱۷ زن به عنوان عضو این شورا انتخاب شدند.

. تحصیل در کالج: در سال ۲۰۱۵ در گزارشی دولتی اعلام شد که زنان عربستانی مشغول به تحصیل بیشتر از مردان است.

. ورزش و شرکت در مسابقات المپیک: در سال ۲۰۱۲، ۲ زن و در سال ۲۰۱۶ ۴ زن در المپیک شرکت کردند.

زنان، چه کارهایی نمی‌توانند در عربستان انجام دهند؟

. ازدواج، طلاق، سفر، ورود به یک شغل و انجام یک عمل جراحی اختیاری بدون اجازه مرد قیم: زنان در عربستان با قوانینی که مردان را بر آنها قیم می‌کند زندگی می‌کنند، در شرایطی که پدر یک زن حضور نداشته باشد، همسر یا برادر او، قیم هستند. در برخی شرایط هم این مسئولت بر عهده فرزند یک زن است.

. در کنار جنس مخالف بودن، به جز در بیمارستان‌ها، بانک‌ها و کالج‌های پزشکی: در ۲۰۱۳ دولت به فروشگاه ها دستور داد تا دیوارهایی بسازند که مردان و زنان در محل کار از هم جدا باشند.

. حضور در میان عموم بدون پوشیدن لباسی بلند و سیاه: این لباس باید از زنان در جامعه مراقبت کند.

. اداره یک تجارت بدون حمایت چند مرد، زنانی که می‌خواهند تجارت خود را در عربستان شروع کنند باید از حداقل دو مرد بخواهند که در رابطه با شخصیت و توانایی آنها ضمانت بدهند.

. حق حضانت فرزند بعد از طلاق: وقتی دختران به ۹ سالگی رسیدند و پسران به ۷ سالگی، زنان حق گرفتن حضانت فرزند خود را ندارند.

. درخواست برای کارت شناسایی و پاسپورت: بدون اجازه‌ مرد قیم، صدور پاسپورت و کارت شناسایی برای زنان این کشور ممنوع است.

. غذا خوردن در رستورانی که قسمت خانوادکی مخصوص ندارد: بیشتر رستوران ها در عربستان یک قسمت خانوادگی دارند که خانواده ها را از مردان تنها جدا می‌کند، همچنین زنان باید از یک ورودی جدا وارد خانه شوند.

. دادرسی عادلانه در دادگاه: در دادگاه‌های این کشور شهادت یک مرد برابر دو زن است.

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *