زندگینامه ملاصدرا شیرازی ملقب به صدرالمتالهین

صدرالدین محمد ملقب به ملاصدرا یا صدرالمتالهین از بزرگ ترین دانشمندان مسلمان بوده هست. او آثاری همچون اسفار اربعه و مبدأ و معاد را نوشته هست. ملاصدرا درون شهر نجف مدفون هست. درون این مطلب با زندگینامه ملاصدرا بیشتر آشنا خواهید شد.

حتماً اسم ملاصدرا به گوشتان خورده هست! آیا می دانید که ملاصدرا که بوده هست؟ چرا این قدر معروف هست؟ استادانش چه کسانی بوده اند؟ کجا مدفون هست؟ ستاره این مقاله را به معرفی این فیلسوف عالی قدر مسلمان اختصاص داده هست.

زندگینامه ملاصدرا؛ از تولد تا کودکی
پدرش ابراهیم قوامی شیرازی نام داشت که فردی ثروتمند بود، ولی صاحب فرزند نمی شد تا این که با توسل به نذر و نیاز بالاخره درون روز نهم جمادی الاول سال ۹۷۹ هجری قمری (۱۷ مهر سال ۹۵۰ شمسی / سال ۱۵۷۱ میلادی) خداوند به او فرزندی داد که نامش را محمد گذاشت. محمد درون دورانی به دنیا آمد که شیراز مهد علم و ادب بود به همین دلیل دوران کودکی را با آموزش و تربیت ویژه ای سپری کرد.
محمد کوچک درون مکتب خانه نزد ملا احمد درون زمان دو سال خواندن و نوشتن قرآن را فرا گرفت و بعد از این توسط ملا عبدالرزاق ابرقویی صرف و نحو را آموخت. او درون دوران نوجوانی علاوه بر دروس رایج این زمان درس هایی مثل ادبیات فارسی، عربی، منطق، اصول فقه، فقه، فلسفه، کلام و… را هم آموخته بود.

جوانی ملاصدرا
هم زمان با دوران جوانی صدرالدین محمد صفویان به روی کار آمدند و کم کم شهر شیراز از رونق افتاد و دانشمندان این شهر به قزوین که پایتخت این زمان صفویان بود رفتند. محمد هم درون حدود ۲۵ سالگی از شیراز راهی قزوین شد. او درون این شهر به هر مدرسه ای که سر می زد چیز جدید ای برای یاد گرفتن پیدا نمی کرد تا این که به شاگردی شیخ بهایی و میرداماد درون آمد و بعد از تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان درون سال ۱۰۰۶ هجری قمری به همراه استادانش به اصفهان رفت.
ملاصدرا درون اصفهان دروس فقه، علوم حدیث و تفسیر را از شیخ بهایی، حکمت الهی و حکمت شرق و غرب را از میرداماد و علم ملل و نحل را از میرفندرسکی آموخت.
او درون اصفهان بود که نیوز مرگ مادرش را شنید و برای چند روزی به شیراز رفت. الله وردی خان، حاکم وقت شیراز محیطی را برای تدریس ملاصدرا فراهم کرد و او هم تمام وقت خود را صرف تدریس، مطالعه و تألیف کرد. با این که درس اصلی او فلسفه بود، ولی درون کنار فلسفه قرآن و حدیث هم می اعلام کرد و به شرح و تفسیر قرآن می پرداخت. درون شیراز بود که شروع به نوشتن کتاب هایش کرد و درون ابتدای امر کتاب «شرح اصول کافی» را نوشت.

ازدواج ملاصدرا
ملاصدرا درون شیراز ازدواج کرد و صاحب اولین فرزندش که دختر بود، شد. ولی افرادی بودند که دائم او را آزار می دادند و به او اتهام تکفیر می زدند. برای همین بود که با خانواده اش درون کاروانی کوچک به روستای کهک نزدیکی های شهر قم رفت و درون آنجا به صورت ناشناس تدریس می کرد و رساله های ناتمامش را تمام می کرد. ولی درون بعضی از نوشته های تاریخی آمده هست که ملاصدرا از شهر اصفهان به خاطر تهمت هایی که درباره بدعت گذاری درون دین به او زده بودند به روستای کهک تبعید شد.
دو فرزند دیگر ملاصدرا درون کهک به دنیا آمدند و دخترش درون این روستا ازدواج کرد و اولین نوه ملاصدرا را به دنیا آورد. ملاصدرا ۵ فرزند داشت که شامل دو دختر (ام کلثوم و زبیده) و سه پسر (ابراهیم، نظام الدین احمد و معصومه) بود.

ملاصدرا درون روستای کهک
ملاصدرا درون این روستای کوچک شاگردانی همچون فیض کاشانی و عبدالرزاق لاهیجی را تربیت کرد و کتاب بی نظیر « اسفار اربعه » را نوشت که شامل اصول فلسفه حکمت متعالیه بود و فلسفه اسلامی را دگرگون کرد؛ این کتاب درون کنار کتاب «شفا» ی ابن سینا از بزرگ ترین کتاب های فلسفی به شمار می روند. اسفار اربعه چهار جلد داشت و بر پایه مراحل چهارگانه سیر و سلوک عرفانی تنظیم شده بود.

بازگشت ملاصدرا به شیراز
نوشتن اسفار اربعه که تمام شد ملاصدرا نامه ای از الله وردی خان، حاکم شیراز دریافت کرد و دوباره به شیراز دعوت شد. وقتی که به شیراز برگشت با استقبال فراوان مردم روبرو شد و خیلی زود درون مدرسه ای که حاکم شیراز برای او راه اندازی کرده بود کلاس درس و بحث را آغاز کرد. با این که درون این زمان تدریس فلسفه ممنوع بود، ولی قباله مدرسه خان به نام ملاصدرا خورده بود و درون وقف نامه اش بر تدریس فلسفه و حکمت تأکید شده بود. او علاوه بر حکمت و فقه، ادبیات، اخترشناسی، ریاضیات، شیمی، زمین شناسی و علوم طبیعی را هم تدریس می کرد.

مرگ ملاصدرا
ملاصدرا موفق شد ۶ بار با پای پیاده به سفر حج برود و وقتی که برای هفتمین بار درون سن ۷۰ سالگی (سال ۱۰۵۰ و به روایتی ۱۰۴۵ هجری قمری) عازم این سفر شد درون راه دچار بیماری شد و درون شهر بصره دار فانی را وداع اعلام کرد. ملاصدرا ملقب به صدرالمتالهین را درون شهر نجف و درون سمت چپ حرم امام علی (ع) دفن کردند.

آثار ملاصدرا
ملاصدرا بیش از ۵۰ اثر داشته هست که مهمترین این ها عبارتند از:
الحکمه المتعالیه فی الأسفار العقلیه الاربعه مفاتیح الغیب المبدا و المعاد اسرار الآیات شرح اصول کافی المشاعر تفسیر قرآن کریم و…
گروه مذهبی ستاره

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *