صبر و استقامت؛ مهمترین عامل پیروزی

صفحه اصلی  » اعتقادات » انسان شناسی » خود شناسی

اگر پیروزى عوامل مختلفى داشته باشد ـ که دارد ـ یکى از عمده ترین و مهم ترین اسباب آن صبر و استقامت است. ارتباط این دو با هم آن چنان روشن است که اُدباى معروف از قدیم صبر و ظفر را در کنار هم قرار مى دادند.

در قرآن مجید این حقیقت به روشنى بیان شده است تا آنجا که در مورد پیروزى سپاه اسلام، حتّى در آنجا که تفاوت فاحشى از نظر عِدّه و عُدّه با سپاه دشمن داشته باشد، سبب آن را صبر و استقامت مى شمرد و مى فرماید: «إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ یَغْلِبُوا مِاْئَتَیْنِ وَ اِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ مِاْئَهٌ یَغْلِبُوا أَلْفاً»(۱); (هر گاه بیست نفر از شما، صاحب صبر و استقامت باشند، بر دویست نفر غلبه مى کنند و اگر صد نفر باشند بر هزار نفر). به همین دلیل در غزوات اسلامى ـ که غالباً نابرابرى نفوس و تجهیزات جنگى وجود داشت و موازنه قوا از این نظر به نفع دشمن بود ـ مسلمانان در سایه صبر و استقامت، بر دشمنان خود پیروز مى شدند، صبر و استقامتى که برخاسته از ایمان به خدا و اعتقاد به معاد بود.

در خطبه ۲۶ نهج البلاغه نیز امام (علیه السلام) روى این مسأله تکیه فرموده و با صراحت مى گوید: «وَ اسْتَشْعِرُوا وَ الصَّبْرَ فَاِنَّهُ أَدْعَى إِلَى النَّصْرِ»; (صبر و استقامت را شعار خویش سازید! بیش از هر چیز، پیروزى را به سوى شما فرا مى خواند).

منبع:

(۱).سوره انفال، آیه ۶۵٫
پیام امام علی(ع)، آیت الله مکارم شیرازی.جلد۲، ص ۱۲۹٫

 

برچسب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *