ظهور منجی در امت انبیاء گذشته

در طول تاریخ، به امّتهاى الهى پیوسته وعده دولت حق داده مى‌شده است و آنها همیشه انتظار ظهور آن را مى‌کشیده‌اند. اما پس از ظهور آن دولت، مشخص مى‌شده که آنان در ادعاى خود چندان صادق نبوده‌اند.

تجربه ظهور منجی، در امتهای گذشته و فصل آموختن ما

در طول تاریخ، به امّتهاى الهى پیوسته وعده دولت حق داده مى‌شده است و آنها همیشه انتظار ظهور آن را مى‌کشیده‌اند. اما پس از ظهور آن دولت، مشخص مى‌شده که آنان در ادعاى خود چندان صادق نبوده‌اند.

الف- ظهور منجی در قوم بنی اسرائیل

به عنوان نمونه، در زمان فرعون، تولد و ظهور حضرت موسى(علیه السلام) به بنى اسرائیل وعده داده شده بود. (این داستان مکرر در قرآن نقل شده است) فرعون آنقدر بنى اسرائیل را در تنگنا قرار داد که شاید کمتر ملتى اینچنین مورد اذیت و آزار قرار گرفته باشد؛ آنان به حدى شکنجه مى‌شدند که علما و صلحاى آنان گرد هم جمع شدند و مردم را به دعا براى نزدیک شدن ظهور حضرت موسى(علیه السلام) دعوت کردند.

برطبق روایاتى که در این زمینه نقل شده است، به دلیل گریه و زارى بیش از حد بنى اسرائیل، ظهور حضرت موسى(علیه السلام) نزدیک شد. او به دنیا آمد، بزرگ شد و پس از چندى بر علیه فرعون قیام نمود و سرانجام بنى اسرائیل را از دست او نجات داد و آنان را از دریا عبور داد. آنان با چشم خود مشاهده کردند که به دنبال آنها فرعون و درباریانش، با آن همه عظمتى که داشتند، نتوانستند از دریا بگذرند و در دریا غرق شدند.

اینان که روزى تعجیل در ظهور حضرت موسى(علیه السلام) را از خدا مى‌خواستند تا از شر فرعون نجات یابند و بتوانند خدا را بندگى کنند، پس از رهایى از چنگال فرعون تا زمانى که حضرت موسى(علیه السلام) از دنیا رفت، چه رفتار ناشایستى که انجام ندادند؟! به جاى سپاس و تشکر از خداى متعال، که آنها را از شر فرعون رهانید و به جاى آنکه گوش به فرمان حضرت موسى(علیه السلام) باشند، همان کسى که سالیان دراز در انتظار ظهور او بودند، به کارهاى ناشایست و درخواستهاى نابجا از آن حضرت پرداختند. اولین کار زشت آنها این بود که در مسیر مصر به فلسطین، به شهرى رسیدند که مردم آنجا بت پرست بودند. با مشاهده وضع مردم آن شهر، نزد حضرت موسى(علیه السلام) آمدند و به او گفتند: این خدایى که تو به او معتقدى و ما را به پرستش او دعوت مى‌کنى، نمى‌بینیم، ما خدایى مانند معبود این بت پرستان مى‌خواهیم:

«اِجْعَلْ لَنَا اِلهاً کَماَلَهْم آلِهَهٌ» [۱]؛ (براى ما معبودى قرار ده، همان گونه که آنها معبودان دارند.) آنان همان کسانى بودند که از جور فرعون به تنگ آمده و از خدا تعجیل در ظهور حضرت موسى(علیه السلام) را درخواست مى‌نمودند.

پس از این واقعه، حضرت موسى(علیه السلام) (براى عبادت) به کوه طور رفت. او دعوت شده بود تا سى روز در آنجا بماند؛ اما این مدت تا چهل روز ادامه یافت. زمانى که او به مناجات رفته بود، بنى اسرائیل پیش سامرى رفتند و به او گفتند: براى ما خدایى درست کن! سامرى هم قبول کرد و براى آنها گوساله اى از طلا ساخت و گفت:
«هذَا اِلهُکُمْ وَالِهُ مُوسى»[۲]؛ (این خداى شما و خداى موسى است!) آن خدایى که موسى مى‌گوید همین است. بنى اسرائیل هم در مقابل آن به سجده افتادند. سرانجام منتظران بى تاب حضرت موسى(علیه السلام) چنین بود.

 

ب- ظهور منجی در صدر اسلام

داستانى نیز مربوط به پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) است. بسیارى از اهل کتاب در اطراف و اکناف سرزمین حجاز بخصوص در مدینه، در انتظار ظهور پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) بسر مى‌بردند. آنان در مدینه و اطراف آن متمرکز شده بودند تا وقتى آن حضرت ظهور مى‌کند، زودتر از دیگران به او ایمان بیاورند. قرآن کریم در این باره مى‌فرماید:
«یَعْرِفُونَهُ کَمَا یِعْرفُونَ اَبْنَائَهُمْ»[۳]؛  (پیامبر اسلام را به خوبى مى‌شناختند (و از خصوصیات و مشخصات او آگاهى داشتند) همان گونه که فرزندان خویش را مى‌شناختند.)
ولى وقتى آن حضرت آنان را به دین اسلام دعوت نمود، اهداف او را با خواسته هاى خویش سازگار ندیدند، زیر بار نرفتند و دعوت او را نپذیرفتند.

ج- …
این جریانات تاریخى براى ما درس عبرتى است تا خداى ناکرده ما هم که در انتظار ظهور حضرت مهدى(عج) هستیم دچار چنین سرنوشتى نشویم آنها هم مانند ما بودند. چنین نیست که حسن عاقبت ما تضمین شده باشد. در بعضى از روایات آمده است که، پس از ظهور حضرت مهدى(عج) برخى از مردم به ایشان نامه مى‌نویسند که ما به شما احتیاجى نداریم!
بنابراین، باید خود را از هر نظر بسازیم؛ از هواهاى نفسانى دورى گزینیم و خود را آماده پذیرش او و انقلاب و قیام ایشان نماییم. اگر به آن حضرت علاقه اى داریم و با شنیدن نام مبارک ایشان اشک از چشمانمان جارى مى‌شود نباید به خود مغرور شویم و از عاقبت خود غافل بمانیم.

بر این اساس انتظار زمانى ارزشمند است که واقعا به امام عصر ـ عجل الله فرجه ـ علاقه مند باشیم و خواستار ظهور آن حضرت باشیم تا اسلام و مسلمانان را عزّت ببخشد و احکام الهى را زنده کند و از اینکه احکام خدا در سراسر جهان معطل مانده است ناراحت باشیم. باید خود را نیز براى پذیرش حکومت آن حضرت و دستورات ایشان از هر نظر آماده سازیم و از خداوند متعال، چنین توفیقى را خواستار باشیم.

«اَللّهُمَّ اِنَّا نَشْکُو اِلَیْکَ فَقْدَ نَبِینَّا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَغَیْبَهَ وَلِیِّناوَکَثْرَهَ عَدُوِّنا وَقِلَّهَ عَدَدِنَا وَشِدَّهَ الْفِتَنِ بِنَا وَتَظَاهُرَ الزَّمَانِ عَلَیْنَا» 
خداوندا، ما از فقدان پیامبراکرم، که درود تو بر او و برخاندانش باد، و غیبت مولایمان و کثرت دشمنان و کمى تعداد خویش و فتنه هاى سختى که متوجه ماشده و از اینکه شرایط زمانى بر ضدما پشت به پشت هم داده است به سوى تو شکایت مى‌کنیم.[۴]

 

پی نوشت:

[۱] اعراف/۱۳۸

[۲] طه/۸۸

[۳] بقره/۱۴۶

[۴] بر درگاه دوست، ص ۱۴۹

انوار طاها

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *