عشق و رمان های بانو پسند،جدیدترین اثر پژوهشی موسسه خیبر

عشق و رمان های بانو پسند” ؛ جدید ترین اثر پژوهشی موسسه خیبر به قلم نعیمه اسلاملو و آزاده اکبری در چهل و هشتمین شماره از دو ماهنامه علمی، فرهنگی و اجتماعی زنان “حورا” به  چاپ رسیده است

همانطور که در مقدمه این پژوهش آمده است، در ایران همیشه کتاب های داستان و رمان پرمخاطب ترین و پرخوانش‌ترین کتب بوده و هستند. نکته ای که در این میان قابل توجه و تامل است، نسبت غیرقابل قیاس مخاطبان زن با مخاطبان مرد است. اساسا در ایران کتب رمان برای مخاطب زن نوشته می شوند و اکثر استقبال کنندگان این عرصه نیز زنان و به ویژه دختران نوجوان و جوان هستند. به همین دلیل تِم غالب این رمان ها عاشقانه و موضوعات مرتبط با عشق و روابط عاطفی تشکیل می دهد. این روال به قدری در فضای نشر و کتاب معمول شده است که برخی از این گونه های ادبی عنوان «رمان های بانوپسند» به خود اختصاص داده اند.
این پژوهش که  قصد دارد کیفیت بازنمایی عشق و مفاهیم مربوط به آن را در برخی از رمان های پرفروش ایرانی بررسی کند از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول با ذکر نام ۱۰ رمان نویس پرفروش به بررسی دو ویژگی مشترک آثار این نویسندگان یعنی ویژگی های ظاهری رمان و کیفیت بازنمایی عشق پرداخته شده است.
در بخش دوم، گرایش به ” واقعیت گریزی و رویاپردازی”، “همزاد پنداری با شخصیت های غیر واقعی”، ” توقعات بالا در ازدواج و خانواده”،  “پاسخ‌های خطرناک به دغدغه‌های نوجوانان ” و ” توهم عاشق شدن” به عنوان آثار سوء اینگونه رمان ها مورد بررسی قرار گرفته است.
گفتنی است، مجله فرهنگی “حورا”  از سوی مرکز تحقیقات زن و خانواده وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران منتشر می شود.

جهت مطالعه متن کامل مقاله کلیک کنید.
 

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *