معنی برتری حضرت مریم بر زنان جهان چیست

پرسش:چگونه اثبات می کنید که منظور خدا از برتری بخشیدن به حضرت مریم ( سلام الله علیها ) نسبت به عالمیان فقط در زمان خود ایشان بوده است و حضرت فاطمه زهرا ( سلام الله علیها ) مقامشان بالاتر است؟

 

پاسخ(حجت الاسلام ایمانی):

ما اساساً چنین عقیده ای نداریم که بخواهیم اثباتش هم بکنیم. در قرآن کریم هم سخنی از برتری آن حضرت بر تمام زنان عالم نیست؛ بلکه سخن از برگزیدگی اوست بر تمام زنان عالم. مگر هر برگزیدگی به معنی برتری است که شما بزرگوار، آن را برتری معنا نموده اید؟

خدای متعال فرمود: « وَ قالَ لَهُمْ نَبِیُّهُمْ إِنَّ اللَّهَ قَدْ بَعَثَ لَکُمْ طالُوتَ مَلِکاً قالُوا أَنَّى یَکُونُ لَهُ الْمُلْکُ عَلَیْنا وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْکِ مِنْهُ وَ لَمْ یُؤْتَ سَعَهً مِنَ الْمالِ قالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَیْکُمْ وَ زادَهُ بَسْطَهً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ یُؤْتی‏ مُلْکَهُ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ  ــــــ  و پیامبرشان به آنها گفت: «خداوند طالوت را براى زمامدارى شما مبعوث کرده است.» گفتند: «چگونه او بر ما حکومت کند، با اینکه ما از او شایسته‏تریم، و او ثروت زیادى ندارد؟!» گفت: «خدا او را بر شما برگزیده، و او را در علم و جسم، وسعت بخشیده است. خداوند، ملکش را به هر کس بخواهد، مى‏بخشد؛ و خداوند واسع و علیم است.» (البقره:۲۴۷)

در این آیه، گفته شده که طالوت بر تمام بنی اسرائیل برگزیده شده است، در حالی که در بین اسرائیل، حضرت داود(ع) هم وجود داشت؛ و برتر از طالوت بود. داود(ع) سالها در زمان حکومت طالوت زندگی کرد و در همان هنگام، نبوّت هم داشت. بلی طالوت برگزیده شده بود بر بنی اسرائیل، امّا نه از هر جهت بلکه از جهت حکومت. او برگزیده شد برای حکومت کردن.

لذا به نظر ما، آنها که گفته اند مریم(س) فقط از زنان عصر خود برتر بوده، دو اشتباه کرده اند؛ اوّل آنکه برگزیدگی را برتری معنا نموده اند، و دوم اینکه اطلاق آیه را نادیده گرفته و آن را منحصر به عصر خاصّی کرده اند. به نظر ما، آن حضرت طبق صریح آیات، تا روز قیامت بر تمام زنان عالم برگزیده شده است. امّا از چه لحاظ؟ از این لحاظ که زنی قبل از او و بعد از او، مثل او زاد و ولد نکرده و نخواهد کرد. او تنها زنی است که بدون شوهر و از راه اعجاز و با نفخه ی روح القدس، صاحب فرزند شده است، و این ویژگی تا روز قیامت فقط اختصاص به آن حضرت دارد. لذا از این حیث، او بر تمام زنان آن عالم برگزیده شده است.

امّا آنها که گفته اند: آیه دلالت بر برگزیدگی او بر زنان عصر خود دارد، از کجا به این عقیده گراییده اند؟

علّت این گرایش، وجود برخی روایات است. امام صادق(ع) فرمودند: « اما مریم کانت سیده نساء زمانها اما فاطمه فهى سیده نساء العالمین من الاولین و الاخرین ــــــ اما مریم سرور زنان زمان خود بود اما فاطمه سرور همه بانوان جهان از اولین و آخرین است.»

امّا دقّت شود که این حدیث، در مقام تفسیر آیه ی مورد بحث نیست. اینجا صحبت از سیادت (برتری) است نه صحبت از اصطفاء(برگزیدگی). امّا برخی مفسّران با دیدن همین گونه روایات، پنداشته اند که این گونه روایات، در مقام تفسیر آیه ی مورد بحث است.

برخی مفسّران گفته اند: کلمه «العالمین» هیچگونه منافات با این ندارد که مریم(س) فقط بر زنان عصر خود برگزیده شده باشد. زیرا این کلمه در قرآن و عبارات معمولى به معنى مردمى که در یک عصر و زمان زندگى مى‏کنند نیز آمده است چنان که در باره ی بنى اسرائیل مى‏خوانیم: « وَ أَنِّی فَضَّلْتُکُمْ عَلَى الْعالَمِینَ»  بدیهى است که منظور، برترى مؤمنان بنى اسرائیل بر مردم عصر خود بوده است.

پاسخ می دهیم: در این آیه هم همان دو اشتباه رخ داده است. اوّل اینکه فضل را برتری معنا نموده اند، حال آنکه فضل به معنی زیادی است نه برتری، و هر زیادی، به معنی برتری نیست. ثانیاً عالمین را منحصر نموده اند مردم یک عصر، حال آنکه شکّ نیست که عالمین یعنی تمام مردم تا روز قیامت. لذا قطعاً خدای متعال، یک نوع زیادی به بنی اسرائیل داده که آن را به هیچ قومی نداده است. و آن زیادی، زیادی در انبیاست. در بین هیچ قومی به اندازه ی بنی اسرائیل، پیامبر مبعوث نشده است، تا جایی که بنی اسرائیل در یک روز، هفتاد پیغمبر را کشتند. حال ببینید چقدر پیامبر بین آنها بوده اند که توانسته اند در یک روز، هفتاد نفر از آنها را بکشند.

اگر خدا می خواست برتری را بیان کند، با واژه های «اصطفاء» و « فضل» بیان نمی کرد، بلکه با واژه ی «علوّ» بیان می گرد. آنچه به برتری رتبه دلالت دارد، واژه ی «علوّ» است نه واژه ی فضل و اصطفاء.

بیشتر بخوانید:

اصطفاء به معنی انتخاب نمودن است نه به معنی برتری دادن. تفضّل هم به معنی زیادت دادن است نه به معنی برتری دادن. لذا شکّی نیست که خدای متعال، بنی اسرائیل را از جهتی یا جهاتی، بر تمام مردم جهان تا روز قیامت، فضیلت (زیادت) داده است.

همچنین شکّ نیست که خدای متعال از جهتی یا جهاتی، مریم(س) تا روز قیامت بر تمام زنان، انتخاب کرده است. حدّ اقلّ او از دو جهت انتخاب شد، نخست انتخاب شد برای ارتباط با ملائک، و دوم انتخاب شد برای یک مأموریّت ویژه ای که آن نحوه ی خاصّ زاد و ولد بود. که اوّلی انتخاب عادی بود ولی دومی انتخابی بی نظیر است که کسی در این مورد با مریم(س) شبیه نبوده و نخواهد بود. لذا در آیه ی مورد بحث، دو بار از برگزیدگی او یاد شد؛ فرمود: « وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَهُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمین.» اصطفای نخست، اختصاص به مریم(س) ندارد، بلکه زنان و مردان زیادی برای ارتباط با ملائک انتخاب شده اند، لذا در اصطفای نخست، قید « عَلى‏ نِساءِ الْعالَمین.» را نیاورد، ولی در اصطفای دوم، این قید را ذکر کرد تا بفهماند که این انتخاب، مشابه نداشته و نخواهد داشت.

امّا شواهد قرآنی آنچه گفتیم:

فرمود: «  إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمینَ ـــــ خداوند، آدم و نوح و آل ابراهیم و آل عمران را بر جهانیان برگزید.» (آل‏عمران:۳۳)

طبق این آیه، آدم(ع) و نوح(ع) و فرزندان ابراهیم(ع) و فرزندان عمران، بر تمام جهانیان برگزیده شده اند.

حال اگر برگزیدگی را برتری معنی کنیم، چه اتّفاقی می افتد؟ در این حالت، دو مشکل پیش می آید.

۱ـ لازم می آید که فرزندان ابراهیم(ع) از خود ابراهیم(ع) هم برتر باشند. چون در آیه نیامده که « ابراهیم و آل ابراهیم» بلکه فقط صحبت از «آل ابراهیم» کرده است. آیا واقعاً حضرت اسحاق و حضرت یعقوب و حضرت یوسف و انبیایی از این دست، از ابراهیم(ع) برتر بودند؟ قطعاً نبودند. چرا که آن حضرت، اولوا العزم است.

۲ـ آل ابراهیم و آل عمران، فقط شامل فرزندان معصوم اینها نمی شود، بلکه شامل تمام فرزندان آنها یا الا اقلّ شامل تمام فرزندان صالح ولی غیر معصوم آنها نیز می شود. آیا می توان پذیرفت که تمام مؤمنان بنی اسرائیل و تمام مؤمنانی که از نسل اسماعیل(ع) بوده ـ که مصداق آل ابراهیم هستند ـ از ابراهیم(ع) برتر بوده اند؟ قطعاً نمی توان این لوازم باطل را پذیرفت.

پس منظور آیه، بیان برتری نیست، بلکه هر کدام از این مصادیق ذکر شده در آیه، از جهاتی نوعی برگزیدگی داشته اند.

 

 

باز فرمود: « قالَ یا مُوسى‏ إِنِّی اصْطَفَیْتُکَ عَلَى النَّاسِ بِرِسالاتی‏ وَ بِکَلامی‏ فَخُذْ ما آتَیْتُکَ وَ کُنْ مِنَ الشَّاکِرینَ ــــ گفت ای موسی! من تو را برگزیدم بر مردم، به رسالتم و به کلامم، پس بگیر آنچه را که به تو دادم و از شاکران باش!» (الأعراف:۱۴۴)

در این آیه هم برگزیدگی به معنی برتری نیست. در آیه تصریح نمود که موسی(ع) از دو جهت بر مردم انتخاب شده است؛ یکی از جهت رسالت و دیگری از آن جهت که خدا با او سخن گفته است. این در حالی است که او برتری مطلق نسبت به همه ی مردم نداشت؛ چرا که حضرت خضر(ع) از جهاتی از موسی(ع) برتر بود، اگر چه از جهات دیگری موسی(ع) از خضر(ع) برتر بود.

شاهد روایی:

فرمودند: « … وَ ذَلِکَ قَوْلُهُ فِی قِصَّهِ مَرْیَمَ ع‏ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ‏ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمِینَ‏ بِالْمَسِیحِ مِنْ غَیْرِ بَشَرٍ وَ کَذَلِکَ اصْطَفَى رَبُّنَا فَاطِمَهَ ع وَ طَهَّرَهَا وَ فَضَّلَهَا عَلَى نِسَاءِ الْعَالَمِینَ بِالْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّه … ـــــ و این است گفتار خدا در داستان مریم(س) که: همانا خدا تو را برگزید و پاک نمود و تو را برگزید بر زنان عالم به سبب مسیح بدون هیچ بشری ( به سبب تولّد مسیح از تو، بدون دخالت هیچ بشری) و همین طور پروردگار ما برگزید فاطمه(س) و پاکیزه نمود او را و زیادت داد او را بر زنان عالم، به سبب حسن(ع) و حسین(ع) که سرور جوانان اهل بهشت هستند.» (تحف العقول، ص۴۰۵)

در این حدیث، به وضوح می بینید که اصطفاء را برتری در رتبه ی وجودی معنی نکرده اند، بلکه آن را به معنی برگزیدگی در داشتن برخی اختصاصات دانسته اند. مریم(س) بر تمام زنان برگزیده شده در اینکه عیسی(ع) را به نحو خاصّ به دنیا آورده، و فاطمه(س) بر تمام زنان برگزیده شده از این جهت که مادر امام حسن و امام حسین(ع) است که سرور جوانان بهشت هستند. پس هم مریم(س) بر تمام زنان برگزیده شده هم فاطمه(س)، لکن هر کدام از جهتی. لذا برگزیدگی یکی، مانع از برگزیدگی دیگری نیست.

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *