من درون کنار ملت کشته می‌شوم

به گفته گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مرحوم آیت الله محمدی همزمان با تحصیل درون نجف برای تبلیغ به خرمشهر هم می  آمد و درون این شهر علاوه بر تبلیغ درون حوزه علمیه خرمشهر نیز به فعلیت می پرداخت. وی که درون این سالها درون نجف به سر می برد، بنابراین از شنیدن نیوز واقعه فیضیه دست به انتشار اعلامیه از سوی خود می زند و آنها را از طریق مسافران به ایران می فرستد. ولی باز هم به این موضوع اکتفا نمی کند و راهی خرمشهر می شود و اعلامیه ها را با خود به ایران می آورد و درون خرمشهر منتشر می کند. خاطرات آیت‌الله محمدی از تلاش برای تعطیلی بازار آبادان درون پی واقعه ۱۵ خرداد هم شنیدنی هست. آیت الله محمدی درون روزهای تبعید امام (ره) به ترکیه به نجف باز می گردد و توفیق می یابد که درون روزهای ورود امام به نجف از وی استقبال کند و درون اولین جلسه تدریس ایشان حضور یابد. فصل دوم با شرح خصوصیات حضرت امام و شرح جریان اخراج ایرانیان از عراق پایان می پذیرد.

آیت‌الله عبدالله محمدی درون مرداد ۱۳۵۷ش با ایراد سخنانی درون مسجدالنبی خرمشهر، رژیم را به شدت مورد انتقاد قرار داد و بنابراین از پایان این سخنرانی مردم دست به تظاهرات گسترده زدند که به درگیری آنان با نیروهای نظامی انجامید.

متعاقب این وی شبانه دستگیر و به تهران منتقل شد، بنابراین از این جلسه‌ای با حضور روحانیت مبارز خرمشهر تشکیل و درون این نسبت به دستگیری او اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن وی به خرمشهر شدند. مأموران رژیم با این درخواست مخالفت کردند و اقدامات وی را خلاف موازین قانونی دانستند، ادامه‌ اعتراضات سبب شد تا چندی بعد آزاد گردد.

وی به امر امام(ره) درون روزهای اولیه انقلاب اسلامی، به سمت امامت جمعه خرمشهر منصوب شدند. آنچه می‌خوانید برشی هست از خاطرات وی درون رووهای انقلاب.

زمینه‌سازی جهت ورود امام به کشور

بعد از فرار شاه از ایران، کم‌کم زمینه‌های بازگشت حضرت امام به وطن فراهم شد. بختیار که اداره کشور را درون دست داشت، جهت ممانعت از ورود امام، فرودگاه‌ها را بست. درون اعتراض به این اقدام روحانیون درون مسجد دانشگاه تهران دست به تحصن زدند و خواهان بازگشایی فرودگاه شدند. علاوه‌بر این، دانش‌آموزان مدارس و معلمان هم تحصن کرده بودند. از طرف دیگر حضرت امام هم با صدور اعلامیه‌ای فرمودند که من باید به ایران برگردم، من به ایران برمی‌گردم و باکی از کشته شدن ندارم، من درون کنار ملت کشته می‌شوم. امام اعلام کردند که حتی اگر فرودگاه‌ها هم بسته باشند، باز هم من وارد ایران خواهم شد. این اعلامیه امام تهدیدآمیز بود و عباراتی که به کار بردند، سبب دلگرمی و عصبانی شدن ملت نسبت به دولت بختیار گردید، لذا به مبارزاتشان شدت بخشیدند و اعتراض‌ها را بیشتر کردند. کم‌کم بر اثر فشار نیروهای انقلابی و مردمی و روحانیون، بختیار مجبور شد فرودگاه را باز کند و درواقع تسلیم ملت و رهبر شد.

روز ۱۱ بهمن نیوز دادند که امام امشب از پاریس حرکت می‌کند. روز ۱۲ بهمن هم امام وارد فرودگاه مهرآباد شدند. ما درون این تلویزیون نداشتیم، ولی یکی از همسایه‌ها که درواقع از مومنین و نمازگزاران مسجد ما هم بود،‌ تلویزیون داشت. من به منزل ایشان رفتم و گفتم که می‌خواهم ورود امام را ببینم. درون منزل ایشان نشسته بودیم و تلویزیون را تماشا می‌کردیم که هواپیمای حضرت امام درون فرودگاه به زمین نشست. تنها مرحوم آقای پسندیده، اخوی حضرت امام جهت استقبال از حضرت امام داخل هواپیما رفت. روحانیون دیگر و افراد سرشناس هم درون فرودگاه از امام استقبال کردند. بعد اعلام کردند که حضرت امام جهت سخنرانی به بهشت‌زهرا می‌روند. همین‌طور که داشتیم لحظات ورود امام به کشور را از طریق تلویزیون همسایه می‌دیدیم، ناگهان دیدم نرم افزار پخش مستقیم قطع و به‌جای این تصویر شاه درون صحنه تلویزیون ظاهر شد. من با دیدن این صحنه منقلب شدم و گفتم لا اله الا الله، نکند مسئله خاصی پیش آمده باشد. با این وضعیت به‌وجودآمده من به منزل خود برگشتم تا از طریق تلفن با شورای انقلاب تماس بگیرم و ببینم چه نیوز هست. تلفن زدم، کسی که گوشی را برداشت مرحوم شهید باهنر بود. ابتدا خودم را معرفی کردم و قضیه پیش‌آمده درون تلویزیون را گفتم و از او خواستم که اگر نیوز خاصی هست به ما بگوید تا ما و مردم از ناراحتی و نگرانی دربیایم. ایشان هم گفتند که آسوده‌خاطر باشید و آرامش‌تان را حفظ کنید و خیالتان راحت باشد، تصویر شاه تنها دو سه دقیقه بر صفحه تلویزیون بود و امام هم الحمدلله درون سلامت کامل درون خیابان پهلوی درون حال رفتن به طرف بهشت‌زهرا هستند. بعد از تلفن و صحبت با شهید باهنر، خیال من هم راحت شد و این نیوز را به سایر انقلابیون دادم.

بنابراین از ورود امام به ایران به مردم اعلام کردم که تجمع کنند. مردم هم جمع شدند و شیرینی پخش کردند. جمعیت زیادی آمده بودند. مردم نقل و شیرینی به هوا می‌پاشیدند و از ورود امام شادی می‌کردند.

یکی از فعالیت‌های ما درون خرمشهر، بنابراین از ورود امام این بود که گروهی از انقلابیون را آماده کردیم تا جهت استقبال از امام و عرضه خیرمقدم به تهران بروند. درون همان روز ۱۲ بهمن این کار انجام شد و یکی از دوستان را که خطاط بود هم نیوز کردم و متن خیرمقدم را نوشتیم و به ایشان دادیم و ایشان هم یک پلاکارد بزرگی را آماده کردند. عبارت‌های خوبی برای خوشامدگویی به امام گزینش کردیم. به‌ هرحال حدود یکصد نفر از نیروهای انقلابی و مردمی را به تهران اعزام کردیم. این گروه روز ۱۳ بهمن به تهران عزیمت کردند. افراد متفرقه‌ای که از شهرهای دیگر به صورت متفرقه درون حال حرکت بودند، با دیدن این کاروان به این پیوستند و جمعیت زیادی را تشکیل دادند. این کاروان وارد مدرسه‌ای که حضرت امام درون این مستقر بود، شدند و درون آنجا شعارهایی دادند و مداحی کردند و یک شب هم درون تهران ماندند و بنابراین‌ از این به خرمشهر بازگشتند، بعد از بازگشت این گروه مردم خیلی خوشحال شدند و مطمئن شدند و دل‌ها قوی‌تر شد. کارمندان ادارات مختلف به مردم پیوستند، هرچند بعضی از مسئولان شهری خود را مخفی کرده بودند. بعضی از مسئولان چون رئیس دادگستری و شهردار و فرماندار، مخفی شدند ولی بقیه کارمندان درون فعالیت‌های انقلابی و درون تجمعات شرکت می‌کردند. دیگر کاملاً مطمئن بودند که کار از کار گذشته و راه برگشتی برای شاه وجود ندارد.

بعد از خروج شاه از کشور، سربازان نیز بدون حساب و کتاب از پادگان‌ها فرار می‌کردند و به مردم می‌پیوستند. حضرت امام هم پیام داده و از سربازان خواسته بود که از پادگان‌ها فرار کنند و از زیر پرچم شاهنشاهی بیرون بیایند. بر همین پایه بعد از فرار شاه نیروهای لشکری و کشوری و لشکری برای شاه نقش مهم و تأثیرگذاری نداشتند. بسیاری از نیروهای نظامی نه‌تنها درون مقابل مردم نمی‌ایستادند، بلکه فقط به تظاهرات و راهپیمایی نگاه می‌کردند.

یکی از خواسته‌های حضرت امام بعد از ورود به کشور، استعفای بختیار بود. امام می‌اعلام کرد که بختیار باید استعفا بدهد، ولی بختیار می‌اعلام کرد شما هر خواسته‌ای دارید، بگویید تا این را انجام دهیم. ولی حضرت امام می‌فرمود خواسته ما این هست که وقتی شاه رفت، آنچه به شاه وابسته هست هم باید برود، هرچه به اسم شاه هست هم باید برود. دولت شاهنشاهی نباید درون ایران وجود داشته باشد.

درون یکی از راهپیمایی‌های انجام‌شده درون خرمشهر، نیوز پیوستن همافران به انقلاب و تصرف رادیو و تلویزیون به‌دست انقلابیون به مردم رسید. درون این هنگام درون خیابان فردوسی خرمشهر بودیم که این نیوز رسید. با این اوصاف دیگر چیزی برای دولت بختیار نمانده بود. درون خرمشهر، بعضی از ادارات تقاضا می‌کردند که انقلابیون به ادارات خسارت وارد نکنند. راهپیمایی‌ها درون مقابل شهربانی و ژاندارمری و دیگر ادارات انجام می‌گرفت و آنها هم حداکثر کاری که می‌کردند این بود که درها را می‌بستند و از داخل تماشا می‌کردند. ضمن اینکه روحانیون نیز مرتب به مردم تذکر می‌دادند که با ادارات کاری نداشته باشند.

درون اختیار گرفتن شهربانی خرمشهر

عصر روز ۲۱ بهمن‌ماه بختیار حکومت نظامی اعلام کرد. حضرت امام هم به این دستور اعتنایی نکردند و پیام دادند که مردم به خیابان‌ها بیایند. مردم هم به دستور حضرت امام عمل کردند و با حضور گسترده درون خیابان‌ها حکومت نظامی را شکستند؛ گرچه زدوخوردی هم صورت گرفت ولی انقلاب اسلامی درون ۲۲ بهمن به پیروزی رسید.

صبح روز ۲۲ بهمن‌ماه، طبق معمول جهت ادای فریضه نماز صبح به مسجد رفتم. بعد از نماز هم به منزل برگشتم. به طور معمولً بعد از نماز صبح نمی‌خوابیدم. هنوز آفتاب طلوع نکرده بود که دیم تلفن منزل ما زنگ می‌زند. گوشی را برداشتم، دیدم سرهنگ احمدی رئیس شهربانی خرمشهر پشت خط هست. بعد از سلام و علیک و احوال‌پرسی، به من اعلام کرد: «آقای محمدی! شهربانی درون اختیار شما و دیگر روحانیون هست، ما هم درون خدمت شماها هستیم». گفتم: «باشد، من به شهربانی می‌آیم». سرهنگ احمدی به آقای شبیر خاقانی و آقای حاج سید محمدتقی موسوی امام جماعت مسجد جامع هم تلفن کرده بود و به آنها نیز جریان را گفته بود. بعدازاین تلفن من بسیار خوشحال شدم و درون پوست خودم نمی‌گنجیدم. بنابراین از صرف صبحانه به طرف منزل آقای خاقانی رفتم. تعداد دیگری از روحانیون هم آمده بودند. درون منزل ایشان جلسه گرفتیم و صحبت کردیم و درباره چگونگی درون اختیار گرفتن مراکزی چون شهربانی به مشورت پرداختیم. درون این جلسه تقسیم کار کردیم. قرار شد آقای نوری جهت کنترل وضعیت گمرک به آنجا برود. ولی مشکل خاصی درون گمرک و اسکله وجود نداشت، چون گمرکی‌ها نوعاً از خود مردم بودند، ولی لازم بود که یک روحانی به آنجا برود. روحانی دیگری مأمور کنترل و بررسی وضعیت زندان شد. درون زندان اسلحه و مهمات و… وجود نداشت. روحانی دیگر برای فرمانداری تعیین شد. ولی حساس‌ترین جا شهربانی بود که بنده مأمور شدم به آنجا بروم و شهربانی را تحویل بگیرم. حضور درون شهربانی احتیاج به قاطعیت بیشتر و مدیریت قوی‌تر داشت، لذا با دقت به سابقه انقلابی و نقشی که درون شهر داشتم، می‌توانستم آنجا را کنترل نمایم. از طرفی چون حساسیت جوانان نسبت به شهربانی بیشتر، حفظ این به بنده محول شد.

به‌ هر حال بعد از جلسه، به شهربانی رفتم. وقتی به شهربانی رسیدم دیدم جوانان زیادی از برادران و خواهران، درون مقابل شهربانی تجمع کرده‌اند و درون واقع به نوعی شهربانی را درون محاصره خود درآورده‌اند. درون میان این افراد معترض، کسانی بودند که اسلحه هم داشتند. نیروهای شهربانی هم درون شهربانی را قفل کرده بودند تا افراد وارد محوطه نشوند؛ چراکه بعضی از همین معترضین قصد ورود به شهربانی و تصرف این را داشتند. من وقتی به آنجا رسیدم، سروصدا کمتر شد و با آنها صحبت کردم و گفتم: «برادران عزیز! دستور امام این هست که ما آرامش را حفظ کنیم. نباید کاری کنیم که زدوخورد و درگیری به وجود بیاید، اموال دولتی را که از این به بعد به لطف خداوند درون اختیار انقلاب و نهضت هست، باید حفظ کنیم». به آنها گفتم: «شلوغ نکنید و قصد یورش به شهربانی و تصرف این را هم نداشته باشید، مسئله حل شده و آنچه خواسته ملت بود، به لطف خدا و به برکت وجود امام به‌دست آمده هست. اگر شما امام و انقلاب را دوست دارید، بروید آموزش نظامی ببینید و گفتم که درون فلان مکان هم آموزش می‌دهند». آنها هم با صدای بلند گفتند: «آقای محمدی! ما از اینجا نمی‌رویم تا شما شهربانی را تحویل بگیرید و ما ببینیم که کلید شهربانی درون دست شماست. تا زمانی که شما اینجا هستید ما هم حمله‌ای انجام نمی‌دهیم. شما خودتان مسئله را حل کنید». به‌ هر حال برای من احترام قائل بودند.

بعد از اینکه من مقداری صحبت کردم، درون را برای من باز کردند تا وارد شهربانی شوم. درون همین زمان جوانان هم وارد حیاط و محوطه‌ شهربانی شدند. من وارد شدم و سرهنگ احمدی که اهل بروجرد بود، از من استقبال کرد. تمام افسرها و درجه‌داران درون یک اتاق جمع شده بودند و از ترس به خودشان می‌لرزیدند.

ما درون اتاقی که رئیس شهربانی و دو سه تن از افراد رده بالای شهربانی بودند، نشستیم و صحبت کردیم، مشغول صحبت بودیم که یکی از شیوخ عرب به نام سید هادی، فرستاده آقای شبیر خاقانی، وارد شد. ایشان آدم ساده‌ای بود و زود فریب می‌خورد و مایل نبود که عجم‌ها جلودار باشند. به من پیام داد که صلاح نیست ما روحانیون شهربانی را تحویل بگیریم، بگذارید شهربانی به سیدهادی تحویل داده شود. ولی من قبول نکردم و گفتم به احترام آقای خاقانی حاضرم به اسم هر دو نفرمان تحویل شود، ولی حاضر نیستم فقط به ایشان تحویل گردد. بعد از کلی مذاکره و صحبت، درون حال نوشتن صورت‌جلسه بودند که دیدم عده‌ای از جوانان به داخل ساختمان آمدند و درون مقابل درون نشستند و گفتند: «ما می‌خواهیم انبار اسلحه را تصرف کنیم. درون آبادان این کار را کرده بودند و نتوانستند انبار را حفظ کنند». لذا من گفتم: «شما حق ندارید که این کار را بکنید، مگر شما با انقلاب نیستید، مگر ما نماینده انقلاب نیستیم، مگر شما جوانان انقلابی نیستید؟ مگر شما مقلد امام نیستید؟ بنابراین حق ندارید که انبار اسلحه را تصرف کنید، از الآن انبار اسلحه درون اختیار خودمان هست، هم‌اکنون صورت‌جلسه را می‌نویسیم و شهربانی را هم درون اختیار می‌گیریم و کار تمام می‌شود». با صحبت‌های من آنها هم قانع شدند.

ولی اتفاق مهم دیگری که درون شهربانی افتاد، درون هنگام ورود یکی از مأموران شهربانی بود. این مأمور عباسی نام داشت و  نام و نشانی او، شبیه این پاسبانی بود که درون تظاهرات به مردم حمله می‌کردم و حتی شخصی از انقلابیون را به شهادت رساند. جوانان فکر کردند که این همان عباسی معروف هست، لذا ریختند سرش و شروع به کتک زدن کردند و قصد داشتند او را تکه‌تکه کنند. من وارد ماجرا شدم و گفتم جوانان عزیز! این شخص، این عباسی نیست و رفتم تا او را نجات بدهم، این‌قدر زحمت کشیدم و به خودم فشار آوردم که به‌شدت اذیت شدم. سید هادی هم درون گوشه‌ای نشسته بود و تماشا می‌کرد و درون این مسائل دخالت نمی‌کرد. جوانان بدون درون نظر گرفتن هویت واقعی این شخص، فقط او را می‌زدند. درون این هنگام که وضعیت خیلی سخت شده بود، یک سیلی به صورت یکی از جوانان که او را می‌زد، زدم. او هم فقط به من نگاه کرد و چیزی نگفت و ولی ناراحت هم نشد. درون هر صورت با زحمات زیاد این پاسبان را از دست جوانان انقلابی نجات دادم.

مجدداً به اتاقی که درون حال تنظیم صورت‌جلسه بودیم برگشتم که بنابراین از مدتی باز هم جوانان انقلابی یورش آوردند و حمله کردند تا دست به اقداماتی بزنند.

سرهنگ احمدی اعلام کرد: «حالا که ما داریم شهربانی را تحویل می‌دهیم، چرا با این افراد این کارها را می‌کنند، چرا آرام نیستند، چرا آسایش و آرامش را سلب می‌کنند؟» من هم گفتم: «مسئله‌ای نیست، درست می‌شود». با سرهنگ احمدی صحبت می‌کردم که شخصی پیام آورد که این جوانان باز هم می‌خواهند حمله کنند و انبار اسلحه را تصرف کنند. سرهنگ احمدی هم به یکی از افسران خطاب کرد و اعلام کرد: «یک مسلسل به من بده تا ۹۹ تیر به این افراد بزنم و یکی هم به خودم بزنم و خودم را بکشم تا تمامی از بین برویم». من ناگهان از جایم بلند شدم و گفتم: «سرهنگ احمدی! بنشین سر جایت! تا حالا که قدرت و مسلسل درون دست شما بود، چه کار کردید که حالا می‌خواهید بکنید!» او را سر جایش نشاندم. بالاخره صورت‌جلسه تنظیم شد و امضا کردیم و شهربانی را تحویل گرفتم. بنابراین‌ از این به تمامی اعلام کردم که شهربانی درون اختیار ماست، دیگر هیاهو نکنید و تهاجم نداشته باشید و آرامش را برهم نزنید و ناراحتی به وجود نیاورید.

بنابراین‌ از این به اتاقی رفتم که تعدادی از پاسبان‌ها و نیروهای شهربانی درون اتاق جمع شده بودند و از ترس مثل بید می‌لرزیدند. برایشان صحبت کردم و گفتم خیلی صریح و پوست‌کنده به شما می‌گویم هر کس قاتل نیست، هیچ‌گونه ترسی نداشته باشد، ناراحت نباشید، تمامی شماها که قاتل نیستید، هم‌اکنون انقلاب پیروز شد و ما دوباره به شهربانی و مأمور امنیتی و انتظامی احتیاج داریم. شماها هستید که باید کمک کنید. بعد از صحبت با آنها مجدداً به اتاق رئیس شهربانی آمدم و رسید کلی انبار اسلحه را به من دادند و متنی نوشتند مبنی بر اینکه انبار اسلحه هم به فلانی و فلانی واگذار گردید. درون مجموع آنچه متعلق به شهربانی بود، اعم از اداره‌های این،‌ انبار اسلحه، قسمت اطلاعات و… به ما تحویل داده شد.

وقتی موضوع درون اختیار گرفتن شهربانی به این مرحله رسید، سیدهادی رفت، ولی من نمی‌توانستم وضعیت شهربانی را به همان صورت رها کنم. این روز ناهار هم نخوردم. درون همان شهربانی نمازم را خواندم و تا ساعت ۸ شب درون آنجا بودم. زیرا علاوه‌بر کنترل نیروهای انقلابی و جوانان پرشور، باید مواظب عده‌ای آشوبگر که ممکن بود درون لابه‌لای جمعیت اقداماتی انجام دهند، نیز می‌بودم. دیگر آرامش و امنیت برقرار شده بود و از هیاهو و سروصدا خبری نبود.

به منزل که رسیدم دیگر هیچ حال و رمقی نداشتم و افتادم. به دکتر بهمن تلفن زدم و ماجرای ضعف و بی‌حالی را گفتم. دکتر بهمن از ایرانی‌هایی بود که درون سال ۵۱ از عراق اخراج شده بود. ایشان بنابراین از اخراج به خرمشهر آمد. او پزشکی متدین و مذهبی بود و درون تظاهرات و نرم افزار‌های انقلابی هم همکاری می‌کرد. ما هر وقت به دکتر نیاز پیدا می‌کردیم نزد ایشان می‌رفتیم به‌هرحال دکتر بهمن به منزل ما آمد. معاینه‌ام کرد و اعلام کرد: «آقای محمدی! دیگر هیچ انرژی درون وجود شما نمانده هست». ایشان فوری داروهای تقویتی نوشت و ما هم خریدیم و دسترس کردیم و حالم بهتر شد.

فردا صبح مجدداً به شهربانی رفتم. دیدم سرهنگ احمدی با لباس فرم و مرتب نشسته هست، وقتی من رفتم تعظیم کرد. مقداری نشستیم و صحبت کردیم. به قسمت دیگری از شهربانی جهت کار رفتم، وقتی برگشتم دیدم از طرف هیأت انقلابیون سرهنگ احمدی را برده‌اند و حتی من هم اگر حضور داشتم، باز می‌بردند. هیأت انقلابیون یک مکانی را مشخص کرده بودند و کسانی را که به نوعی درون کشتن مردم دخالت داشتند، درون آنجا جمع می‌کردند. سرهنگ احمدی گرچه خودش مستقیماً کسی را نکشت و مباشرتاً قاتل نبود، ولی دستور تیرانداز و کشتار را داده بود. پاسبان‌ها به فرمان ایشان افرادی را کشتند. هیأت انقلابیون حتی یکی از روحانیون محضردار به نام عالم‌زاده را که با دولتی‌ها و ساواکی‌ها ارتباطاتی داشت هم بردند. ایشان با وجود آنکه به درد مردم می‌خورد و به کارهای مردم رسیدگی می‌کرد، ولی ارتباطش هم با دولتی‌ها زیاد بود و آنها به ایشان احترام می‌کردند. به دلیل همین ارتباط بود که او می‌توانست بعضی از نیروهای انقلابی را که بازداشت شده بودند، آزاد کند.

قبل از اینکه سرهنگ احمدی را دستگیر کنند، بنده به همراه آقای نوری به منزل سروان حجازی که درون این زمان رئیس راهنمایی و رانندگی بود رفتیم و به ایشان پیشنهاد دادیم که سرپرستی شهربانی را برعهده بگیرد. ایشان را به شهربانی آوردیم، سرهنگ احمدی هم حضور داشت. به او گفتم شما از این به بعد سرپرست شهربانی هستی. ایشان هم تعارف کردند و گفتند که ما درون برابر سرهنگ احمدی کسی نیستیم و…، من هم گفتم اوضاع عوض شده و تعارف‌ها به‌جای خودش، ولی الآن شما سرپرست شهربانی هستی و باید این را اداره کنی. با شیخ محمد طاهر هم صحبت کرده بودیم و او هم موافق بود. سروان حجازی آدم مجرمی نبود و مردم او را قبول داشتند و با مردم درگیر نشده بود. سابقه بدی هم نداشت و مردم نسبت به او بدبین و شاکی نبودند.

انتهای پیام/ب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *