هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد

هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد

شاکرین اعلام کرد: هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتایج مطلوب نمی رسد و الگوی مطلوب با بالاترین سطح تعامل علم و دین محقق خواهد شد.

به گفته خبرگزاری مهر ، کرسی ترویجی «نسبت دین و پیشرفت با تأکید بر دیدگاه علامه طباطبایی(ره)» به همت حلقه تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مرکز مطالعات بینارشته ای با همکاری قطب علمی فلسفه دین درون پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم برگزار شد.
حجت الاسلام حمیدرضا شاکرین، عضو هیات علمی گروه منطق فهم دین پژوهشکده حکمت و دین پژوهی به عنوان ارائه دهنده این کرسی علمی با اشاره به اینکه رابطه دین و پیشرفت و چند و چون این یکی از مباحث مهم درون دین شناسی و درون مطالعات توسعه هست، اعلام کرد: می کوشیم تا این مساله را از منظر اندیشمندان، با نگاهی ویژه به آرای علامه طباطبایی بررسی کنیم.
وی افزود: حاصل تحقیق این هست که پیشرفت واقعی انسان حقیقتی دین بنیاد هست و الگوهای سکولار مانند تمدن غرب مدرن درون تامین سعادت واقعی ناکام بوده، با سیطره کمیت آدمی را درون هاویه هواهای نفسانی سرکش پرتاب نموده، فضایلی چون راستی، جوانمردی، رأفت، احسان و امثال این را- که بن مایه مناسبات صحیح انسانی هست – تا جایی دارای ارزش و اعتبار می داند که منفعت مادی داشته باشد. درون مقابل تنها دین الهی هست که درون بستر نگرش توحیدی می تواند او را از انحطاط رهانیده، فرد و جامعه را به خیر و سعادت رهنمون شود.
شاکرین اعلام کرد: از جمله مسائل مورد بررسی درون مباحث توسعه، رابطه دین و پیشرفت و میزان و چگونگی تعامل این دو هست. اساسا بین دین و پیشرفت چه نسبتی برقرار هست، همسازی، ناسازی یا نسبتی دیگر؟ بر فرض مناسبات دین و پیشرفت سازنده و تعاملی باشد، حدود این رابطه و گستره این تا کجا هست و دین چگونه می تواند الگوی پیشرفت را امداد نماید؟ بر فرض بتوان الگوی پیشرفت را بر پایه دین بنیاد کرد، امتیاز و برتری این …

خبری پیشنهادی:

هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *