وای به حال کسی که نفرین فاطمه شامل حالش شود

یکی از مباحث مهم و مورد مناقشه، مساله نفرین حضرت زهرا (سلام الله علیها) نسبت به خلیفه اول و خلیفه دوم می باشد.این موضوع در منابع اهل سنت آمده است. و ما می دانیم که طبق بیان روایات هر کس مورد لعن حضرت زهرا قرار بگیرد مورد لعن رسول خد(صلی الله علیه و آله و سلم) است و در نهایت لعن خدا شامل حالسش می شود.

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب – طبق روایات منابع روایی فریقین، حضرت زهرا (سلام الله علیها) بعد از شهادت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)، نزد ابوبکر رفته و فدک را که از ایشان به ظلم گرفته بود، مطالبه نمود اما ابوبکر از پس دادن فدک به ایشان خودداری کرد که این امر موجب ناراحتی آن حضرت شد، از این رو بر ابوبکر غضب کرده و با او قهر کرد.
کتبی مانند بخاری و مسلم به همین اندازه اکتفا کردند و مابقی ماجرا را ذکر نکردند. اما در منابعی همچون انساب الاشراف، السقیفه، شرح نهج البلاغه، و غیره تمامی ماجرا ذکر شده است.
ابنقتیبه(م۲۷۶هـ) از عبدالله بن عبدالرحمن انصاری نقل کرده است که بعد از درخواست فدک توسط حضرت زهرا و رد کردن آن توسط آن دو نفر، عمر به ابوبکر گفت: «انطلق بنا إلى فاطمه فأنا قد أغضبناها فانطلقا جمیعا فاستأذنا على فاطمه فلم تأذن لهما فأتیا علیا فکلماه فأدخلهما علیها فلما قعد عندها حولت وجهها إلى الحائط فسلما علیها فلم ترد علیهما السلام… قالت(علیها السلام): فإنی أشهد الله و ملائکته أنکما أسخطتمانی وما أرضیتمانی و لئن لقیت النبی لأشکونکما إلیه… و هی تقول و الله لأدعون الله علیک فی کل صلاه أصلیها. ثم خرج باکیا…[۱] عمر به ابوبکر گفت: با هم نزد فاطمه برویم؛ زیرا ما او را به خشم آوردیم. آن دو نزد حضرت فاطمه آمدند و اجازه ورود خواستند؛ اما حضرت اجازه ورود نداد. نزد حضرت علی(علیه السلام) آمدند و حضرت، آن دو را نزد حضرت فاطمه آورد، هنگامی که نزد حضرت نشستند، آن حضرت روی خود را به سوی دیوار برگردانید. آن دو به ایشان سلام کردند، آن حضرت جواب شان را نداد. ابوبکر شروع به سخن کرد و گفت: ای حبیبه رسول‌خدا! به خدا سوگند قرابت رسول‌خدا نزد من محبوب‌تر از قرابت خودم می‌باشد و شما نزد من از عایشه دخترم محبوب‌تر هستی … اما اگر تو را از حقت و از ارثیه رسول‌خدا منع کردم من روایتی از پدرت شنیدم که فرمود: ما چیزی به ارث نمی‌گذاریم آنچه گذاشته‌ایم صدقه است. حضرت زهرا فرمود: آیا هردوی شما عقیده دارید که اگر روایتی از پدرم برا‌یتان نقل کنم آن را می‌شناسید و انجام می‌دهید؟ هر دو گفتند: بله. حضرت فرمود: شما را به خدا سوگند می‌دهم، آیا نشنیدهاید که رسول‌خدا فرمود: خشنودی فاطمه خشنودی من و خشم فاطمه خشم من است، پس هر که فاطمه دخترم را دوست داشته باشد مرا دوست دارد و هرکه او را خشنود سازد مرا خشنود ساخته و هر که فاطمه را خشمگین نماید مرا خشمگین ساخته است؟ هردو گفتند: این روایت را از آن حضرت شنیدهایم. سپس حضرت زهرا فرمود: من خداوند و فرشتگان او را شاهد می‌گیرم که شما دو نفر مرا به خشم آوردید و خشنود نساخته اید، هرگاه با رسولخدا ملاقات کنم از شما دو نفر شکایت می‌کنم. …  سپس فاطمه زهرا فرمود: به خدا سوگند در هر نمازی که بجا می‌آورم تو را نفرین خواهم کرد… .»
روایت دیگر از بلاذری است با این تفاوت که زمان و مکان گفتگوی مذکور فرق می کند. بلاذری (م۲۷۹هـ) به نقل از موسی بن عقبهآورده است: «دخلت فاطمهُ على أَبیبکر حین بویع. فقالت: إن أم أَیمن و رباحا یشهدان لی أنَّ رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) أَعطانی فدک… قالت: و الله لا أُکلِّمُک قال: و الله لا أهجرک. قالت: و الله لأَدعونَّ الله علیک. قال: لأَدعون الله لک… [۲] حضرت فاطمه هنگام بیعت بر ابوبکر وارد شد و به او فرمود: ام‌ایمن و رباح برای من شهادت می‌دهند که رسول‌خدا فدک را به من بخشیده است. ابوبکر گفت: … اگر عایشه محتاج و فقیر شود، نزد من محبوب تر از این است که تو فقیر شوی. آیا شما عقیده دارید که من به مردمان سیاه و سرخ پوست عطا می‌کنم اما در حق شما ظلم می‌کنم؟ در حالی که شما دختر رسولخدا هستی. این مال، برای مسلمین است پدرت از آن، به سواران در راه خدا انفاق می‌کرد و من نیز همان کاری انجام می‌دهم که پدرت انجام میداد. حضرت فاطمه فرمودند: به خدا سوگند هرگز با تو سخن نمی‌گویم. ابوبکر گفت: به خدا سوگند با تو قهر نمی‌کنم. حضرت فاطمه فرمودند: به خدا سوگند تو را نفرین می‌کنم… »
عین این روایت را جوهری (م۳۲۳هـ)  به نقل از هشام بن محمد از پدرش نقل می کند[۳]
هدف از نقل این روایات این بود که چند نکته را ثابت کنیم:
اولا اینکه ابوبکر و عمر، اقرار کرده‌اند که حضرت زهرا(سلام الله علیها) را به خشم آوردند و از خود رنجانده اند؛ از این رو نزد آن حضرت برای عذرخواهی آمدند.
ثانیا حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز از آ‌نان راضی نگردید و آنها را نبخشید، چرا که حضرت روی خود را به سوی دیوار بر گردانید و خشم حضرت فاطمه به حدی بود که فرمودند: در هر نمازی که بجا می‌آورم شما را نفرین می‌کنم.
ثالثا طبق این روایات، نفرین حضرت زهرا دو مرتبه صورت گرفته است. یک بار در منزل حضرت زهرا که طبق روایت ابن قتیبه است و بار دیگر در مجلس بیعت ابوبکر که طبق روایت بلاذری و جوهری است.
در صحت این روایات تردیدی نیست و اهل سنت نمی‌توانند بگویند که این روایات صحیح نیستند چرا که بنابر مبنای آنها تعدد طرق باعث تقویت روایات است می شود و این روایات از سه طریق نقل شده است لذا روایات مذکور صحیحه هستند.
ابن تیمیه گفته است: « فإن تعدد الطرق و کثرتها یقوى بعضها بعضا حتى قد یحصل العلم بها و لو کان الناقلون فجارا فساقا[۴] اگر یک روایت، طرق متعددی داشته باشد، همدیگر را تقویت می‌کنند و آن روایت مورد قبول است و گاه علم به صدور آن حاصل می شود ، هرچند روایان آن فاسق و فاجر هم باشند»

پی‌نوشت:
[۱]. الإمامه و السیاسه، ابن قتیبه، دارالکتب العلمیه، بیروت:  ج ۱ ص ۱۷
[۲]. أنساب الأشراف، بلاذری، دارالفکر، بیروت:ج۱، ص ۷۹
[۳]. السقیفه وفدک، جوهری،   ص ۱۰۴
[۴]. کتب و رسائل و فتاوی شیخ الإسلام ابن تیمیه، ابن تیمیه حرانی، مکتبه ابن تیمیه: ج ۱۸، ص۲۶

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *