پاسداشت سی و نهمین بهار انقلاب اسلامی ایران/۱۴ شاید وقتی این نامه را بخوانی خیال کنی من دیوانه‌ام/ اینها افراد امام خمینی هستند

به گفته گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، محمد حسین عبد یزدانی از نه سالگی با خاطرات پدرش مشروطه و حوادث پیرامونش را شناخت. وی درون سنین جوانی مبارزات خود را علیه بهائیان آغاز کرد و بعد از چند سالی که درون محضر آیت‌الله قاضی بود توانست به قدر اعتماد ایشان را جلب کند که شد رابط بین آیت‌الله و امام خمینی.

عبدیزدانی تا پیروزی انقلاب دست از مبارزه نکشید و بنابراین از این نیز حضور موثری درون بین انقلابیون داشت. وی خاطرات خود را به تفصیل از این روزها روایت کرده که درون ادامه برشی از این خاطرات را که در دو بخش تقسیم شده خواهید خواند:

پیام امام خمینی و تداوم چهلم‌ها

پیام امام بعد از قیام ۲۹ بهمن تبریز درون واقع تأیید حرکت بود. لحن حماسی این پیام و تقدیر ویژه‌ی امام از مردم تبریز و آذربایجان تأثیر عجیبی بر تقویت روحیه‌ی مبارزین گذاشت. ما فهمیدیم که این پیام دستوری برای ملت هست که این حرکت‌ها را ادامه دهند و کار را تمام کنند. اول از تمامی پیام امام تکثیر شد و به تمامی‌جا فرستاده شد، و به نیروهای هر شهری که می‌فرستادیم سفارش می‌شد هر چقدر می‌توانید پیام را تکثیر کنید و بفرستید به جاهای مختلف و فقط به بزرگان شهرها قناعت نکنید. بعد هم اطلاعیه‌ای منتشر کردیم که مراسم هفتم و شب‌های جمعه و چهلم شهدای تبریز را درون هر کجای ایران که بخواهیم برگزار خواهیم کرد و جایش را فعلاً مشخص نمی‌کنیم و به موقع، معلوم خواهد شد! همین اطلاعیه را برای اغلب مقامات بلندپایه فرستادیم و رژیم چون ۱۹ دی قم و ۲۹ بهمن تبریز را دیده بود مستأصل شد و به تمامی‌ی نیروهایش آماده‌باش جدی داد. همین تاکتیک مبارزه که محل مراسم بعدی مشخص نشده بود و درون این فاصله هم درگیری‌ها و انفجارهایی رخ می‌داد، مأموران ارتش و شهربانی و ژاندارمری را خسته کرد. چهلم تبریز درون یزد برگزار شد و بعد از یزد، جهرم و کازرون و شیراز و اصفهان و تا رسید به راهپیمایی عظیم تاسوعا و عاشورا درون تهران که خود من درون تهران بودم. و بعد هم اربعین که من روز اربعین با تبریز تماس گرفتم.

خواب رحمانی

آبان‌ماه سال ۱۳۵۷ من درون مشهد بودم و تظاهرات خیابانی تبدیل به زد و خورد با نیروهای مسلح رژیم و تیراندازی شد و عده‌ای از سربازان با آجرپاره‌های مردم مجروح شدند و تعدادی هم از مردم مجروح و مقتول شدند. درون خیابان بالاسر مشهد که هنوز توسعه‌ی حرم نبود، شب خواب دیدم که درون کوچه‌ای درون بازارچه‌ی میرزا آقاجان سوپری هست و مقابل این شاه با لباس سیاه شخصی ایستاده و دو نفر افسر نیروی هوایی درون دو طرف شاه ایستاده‌اند و کوچه‌ی سوپر مشرف بر خیابان و تظاهرات مردم درون خیابان از کوچه دیده می‌شود که شاه هم به تظاهرات مردم نگاه می‌کند، درون همین حال شاه با دست راست از کمرش اسلحه‌اش را باز کرد و آرام داد به افسر دست راستی‌اش و رفت و این افسران هم به طرف خیابان به راه افتادند که به راهپیمایی ملحق شوند که من از خواب بیدار شدم. خوابم را یادداشت کردم و به آیت‌الله قاضی نوشتم که به زودی شاه می‌رود و انقلاب با پشتیبانی نیروی هوایی پیروز می‌شود و همین‌طور هم شد. آیت‌الله قاضی بنابراین از پیروزی انقلاب می‌اعلام کرد تو پیشگویی کرده بودی. عرض کردم که تعبیر خوابم بود.

حال ورهرام را گرفتم

بعد از ماجرای ۲۹ بهمن من برگشتم به مشهد. سرهنگ ورهرام که بعدها شد تیمسار و سناتور مجلس بود درون مجلس صحبت کرده و گفته بود که این مورچه‌ها کمی آفتاب خورده‌اند و جان گرفته‌اند و ما اینها را زیر پا له می‌کنیم!

درون مشهد بودم که سخنان ورهرام را درون روزنامه خواندم. نامه‌ای به ورهرام نوشتم تا جوابش را داده باشم. یادم هست نامه را با این خطاب شروع کرده بودم:

«ای جیره‌خوار اجنبی! تو خیال کرده‌ای شیرمردان تبریز مورچه‌های زرد حیاط قدیم بابای تو هستند که له و لورده کنی؟!

کور خوانده‌ای و نفهمیده‌ای اینها مورچه‌های آدم‌خوار جنگل‌های آمازون هستند. ولی این ملتی که تو مورچه خطابشان کرده‌ای با نش و چنگال و دندانشان نه تنها تو را که ارباب و خدای تو را که شاه باشد، ارباب شاه تو را که کارتر باشد، ریزه ریزه خواهند کرد …. شاید وقتی این نامه را بخوانی خیال کنی من دیوانه‌ام ولی من که برای تو نامه می‌نویسم از طرف میلیون‌ها نفر مثل خودم می‌نویسم که تمامی یک دل و همقدم هستیم و یک هدف مقدس داریم. من که همان میلیون‌ها نفر باشم تو را سرنگون و له و لورده خواهم ساخت. من همان کسی هستم که تمامی‌ی نیروهای تو زمان پنج‌سال هست درون جستجوی من هستند و درون جیب تمامی‌ی آنها تصویر من درون انواع و اقسام مختلف هست و حکم تیرم را دادند و هیچ غلطی نتوانسته‌اند بکنند. فلان کار که فلان روز و فلان ساعت انجام شد کار ما بود درون حالی که تو درون رختخواب آسوده بودی! … این مورچه‌های ریز که گفته‌ای خود تو و اعوان و انصار تو هستید. ما قادریم تو را درون رختخواب له و لورده کنیم چه رسد به اینکه با تو رو‌به‌رو شویم! …. من همان کسی هستم که روزی یک تومن خرج و مخارج من هست و ۳۶۵ تومن مخارج یک سالم، درون حالی که خرج یک وعده صبحانه‌ی تو پانصد تومن بیشتر هست. من تو را سرنگون و له و لورده خواهم ساخت. و من تنها نیستم و میلیون‌ها مثل من درون این کشور هستند… من خاکی هستم، خاک می‌خورم، روی خاک می‌خوابم، و درون آخر تو را و اربابان تو را و امثال تو را به خاک خواهم کشید. »

بعد هم تهدیدش کرده بودم که اگر بعد از خواندن این نامه این را به اطرافیانت نشان ندهی و اگر نامه را ندهی درون روزنامه چاپ شود، همان‌کاری که روز فلان با فلان‌کس کردیم، می‌دانی که با تو خانواده‌ات خواهیم کرد.

تهدید من کارگر افتاده بود و جمله را درون روزنامه چاپ کرد و معذرت هم خواست. ولی من هیچ وقت چنین‌کاری را نمی‌کردم و درون مرام مبارزاتی من نبود، ولی تهدیدش کردم و تهدید من هم گرفت. ولی بیکار هم ننشسته بودم و درون همان مشهد گروهی را تشکیل داده بودیم که اگر نیازی پیش آمد و ضرورتی ایجاد کرد کاری بکنند.

مشهد، تظاهرات آذر ۵۷

درون راهپیمایی آذرماه مشهد، ما از قبل نرم افزار‌ریزی کرده بودیم و درون مسیر راهپیمایی درون چند جا سفارش آجر و آجرپاره داده بودیم و کامیون‌ها آجر و آجرپاره‌ها را ریخته بودند درون خیابان که مثلاً اینجا کار بنایی خواهد بود. راهپیمایی که شروع شد برخی از مبارزین کارشان شناسایی ساواکی‌ها و نیروهای اطلاعاتی لباس شخصی بود که مردم را هدف می‌گرفتند. مثلاً می‌دیدی قبل از شلیک سربازها یکی با گلوله افتاد زمین که شلیک کننده شناسایی می‌شد.

از این طرف مردم که درون مسیر پیش می‌رفتند آجر و آجرپاره برمی‌داشتند و حمله می‌کردند. مثلاً درون خیابان نادری که سربازها و کماندوها صف کشیده بودند یکباره می‌دیدند پانصد آجر بر سرشان آوار شد و عده‌ای زخمی می‌شدند و سر و دست می‌شکست و پا به فرار می‌گذاشتند.

درون همان تظاهرات مشهد عده‌ای از مردم هم شهید و زخمی شدند. تظاهرات درون تمامی‌ی شهرها ادامه داشت. ازهاری درون تهران این خونریزی و جنایت مشهورش را مرتکب گردید ولی شریف امامی مجبور شد ساواک را منحل کند و از رسمیت بیندازد.

انحلال ساواک عقب‌نشینی اساسی رژیم درون مقابل مردم بود و خیلی به مردم امید داد. درون این گیرودار بود که من آمدم تهران. زندانی‌ها آزاد می‌شدند. خیلی از مبارزین آزاد می‌شدند و من سریع خودم را رساندم به تهران و بعد از این، دوم سوم بهمن بود که تصمیم گرفتم رسماً بیایم تبریز.

بازگشت به تبریز

دوم بهمن ۵۷ بود که به تبریز اطلاع دادم می‌آیم تبریز. با اتوبوس می‌آمدم که درون میانه اخوی با چند نفر دیگر از دوستان و آشنایان به استقبالم آمدند. می‌خواستند از اتوبوس پیاده‌ام کنند و با ماشین شخصی بیاییم که من اجازه ندادم و خواستم آنها هم سوار اتوبوس شوند. درون بستان‌آباد دیدم که خیلی از آشناها و خیلی از اهالی تبریز آمده‌اند به استقبالم. از ماشین پیاده شدم و روبوسی‌ها شروع شد. مسافران اتوبوس هم هاج و واج مانده بودند که: گؤره سن بو بیر دری بیر سوموک کیمدی؟

از نظر جسمانی خیلی تحلیل رفته بودم و حالت چهره‌ام خیلی افسرده بود ولی روحیه‌ام عالی. از سال ۵۳ دربه‌درون بودم و چه شب‌هایی که درون ساختمان‌های نیمه‌کاره خوابیده بودم و حتی نتوانسته بودم درون مجلس ختم پدرم و مادرم شرکت کنم. خلاصه آمدیم و رسیدیم به سیداوا یا همان سعیدآباد که دیدم یک شهر آدم آمده‌اند به استقبالم. از دانشگاه، از روحانیون، از هیئت‌های حسینی، از بازار و آشناها و دیگران. قرار بود از سازمان مجاهدین هم بیایند که من خدا خدا می‌کردم آنها نیایند و به خودشان منتسبم نکنند که خوشبختانه دو روز قبلش برادر موسی خیابانی و زنجیره فروش‌ها درون تصادف کشته شده بودند و نتوانستند بیایند. خدا را شکر کردم.

رسیدیم به خانه که این استقبال از آیت‌الله قاضی درون سال ۴۳ و جای خالی پدر و والده‌ام آمد جلوی چشمانم. قطره‌ای بودم درون سیل محبّت مردم. اول از تمامی رفتم حمام و بعد هم اطاق طبقه‌ی بالا و کنار پنجره نشستم و شروع کردم به محبت‌های مردم جواب دادن. چند بار خواستم بیایم پایین که اجازه ندادند و گفتند همان‌جا بنشینی بهتر هست!

دانشجویان و بازاری‌ها و متدیّنین می‌آمدند. سر ناهار و شام هم سی چهل نفری از آشنایان و علما و بازاریان بودند. و حتی عده‌ای آماده بودند و گفته بودند که اگر ساواکی‌ها آمدند می‌کشیم‌شان. این را که شنیدم گفتم که ساواک دیگر تمام شد، بغض مقدستان را نگه دارید که انشاءالله وقتش می‌رسد. وقت شام من با مهمان‌ها سر سفره نشسته بودم که اخویم حاج محمدعلی آمد؛ دهلیزده سنی چاغیریرلار! آمدم پایین دیدم که آیت‌الله قاضی ماشین فرستاده‌اند و گفته‌اند سوار ماشین شوم. سوار شدم و راننده اعلام کرد که آقا پیام فرستاده‌اند که «من نگرانم، شب را درون خانه نمانند!» اطاعت امر آیت‌الله قاضی را کردم و رفتم به جایی که پیش‌بینی شده بود و شب را آنجا ماندم.

روز دوم باز هم مردم می‌آمدند و سؤال و جواب‌ها رد و بدل می‌شد که؛ آخر می‌گفتند تو را کشته‌اند یا رفته‌ای به خارج؟! گفتم که اینها یا شایعه‌ی خود رژیم بود که بالادستی‌ها زیاد فشار نیاورند یا شایعه‌ی خود ما بود که رژیم را منحرف کنیم. و وقتی بیشتر زیر و بم کارها می‌گفتم «پی‌ی‌ی‌ی‌…. یوخ بابا؟!…» بود که رد و بدل می‌شد. شب دوم هم باز آیت‌الله قاضی فرستادند پی من و شب سوم هم. که بعد از شب سوم به آیت‌الله قاضی گفتم باید بروم تهران! وقتی علتش را پرسیدند گفتم که امام تشریف خواهند آورد و من باید درون تهران باشم که با برادر بزرگم حاج محمد حسین و دامادمان مرحوم سرهنگ مهندس حاج‌موسی ادراکی با ماشین پیکان رفتیم تهران و تا روز ۱۲ بهمن درون خانه‌ی سرهنگ ادراکی درون خیابان ابوریحان بودیم. پسر آقای ادراکیی را بعدها من خودم به جبهه اعزامش کردم و درون سال ۶۷ قبل از پذیرش قطعنامه شهید شد و اسم همین کوچه هم به نام اوست؛ کوچه‌ی شهید محمدرضا ادراکی.

ما منتظر چماق بدستیم!

ساواک منحل شده بود و نیروهای وفادار رژیم نفس‌های آخرشان را می‌کشیدند. درون تبریز هم اینها چماق بدست‌ها را بسیج کرده بودند تا بریزند و دسته‌ها عزاداری و تظاهرات مردم را به هم بزنند و مردم را لت و پار کنند.

درون همین فاصله‌ای که من درون تبریز بودم تا روز تشریف فرمایی امام و بعد هم پیروزی انقلاب، چماق بدست‌ها درون تبریز فعال می‌شوند و مردم به مقابله‌ی با اینها می‌پردازند. درون میدان ساعت تبریز مردم درون قالب چند دسته‌ی عزاداری به راه می‌افتند و درست مثل مراسم شاخسی، قمه و چوب و گاهی هم تبر و حتی اسلحه برمی‌دارند و شعار می‌دهند: «ما منظر چماق بدستیم!» که درون میدان ساعت با چماق‌بدست‌ها درگیر می‌شوند و میدان را دور می‌زنند و اینها را وسط میدان به تله می‌اندازند و نه یثمیسن تورشولی آش!

انقلاب درون تبریز از همین هیئت‌های حسینی شکل گرفت و اغلب اشعار نوحه، طعنه‌ی سیاسی هم داشت؛ به ویژه اشعار مرحوم کهنمویی و اشعار آقای تائب. حتی اغلب شعارها درون تبریز با ریتم‌ و آهنگ نوحه‌های مشهور روزهای تاسوعا و عاشورا داده می‌شد. مثلاً درون آهنگ رجزهای حضرت عباس و امام حسین (ع). همین‌جا هم دسته‌های عزاداری بودند که حسابی حال چماق‌دارها را گرفتند.

تهران، بهمن ۵۷

به تهران که رسیدیم هفتم یا هشتم بهمن بود و چند روزی را درون خانه‌ی آقای ادراکی بودیم تا شد دوازده بهمن و امام تشریف آوردند. درون واقعه‌ی دوازدهم بهمن دیگر ما هیچ‌کاری از دستمان بر نمی‌آمد و قطره‌ای بودیم از امواج خروشان مردم. من هم جدید از دربه‌دری رها شده بودم و وضع جسمانی‌ام اجازه نمی‌داد به بهشت زهرا برویم. تا نزدیکی‌های دانشگاه تهران آمدیم و آنجا من پیشنهاد کردم که چون وسیله هم نداریم برویم خانه و از تلویزیون قضیه را دنبال کنیم. امام آمدند به بهشت زهرا و این سخنرانی تاریخی‌شان را انجام دادند که نیازی به گفتن من نیست و فقط اشک شوق بود که به کارمان می‌آمد.

امام بعد از بهشت زهرا تشریف فرما شدند به مدرسه‌ی رفاه درون بهارستان. همان‌جا شد مقر امام که من به همراه اخوی رفتیم آنجا؛ ولی روز پانزدهم بهمن. یادم هست مقابل محوطه‌ی مدرسه را کنده بودند و عصر این روز بود که یک بار دیگر ـ و این بار درون روزهای شیرین پیروزی ـ موفق به دیدار امام شدم. حاج سید عبدالغفار سجادی که از لبنان آمده بود و بعدها هم از بستان‌آباد نماینده‌ی مجلس اول شد و درون سال‌های ۳۵ و ۳۶ به دعوت آیت‌الله شهیدی چند بار به تبریز آمده و منبرش با استقبال پرشور مردم روبه‌رو شده بود، آنجا مرا دید و شناخت و به همراه ایشان رفتیم خدمت امام. با دیدم امام روزهای مبارزه، دیدار اول امام درون قم و دیدارهای بعدی درون نجف دوباره تداعی می‌شد و حالی به من دست می‌داد که قابل بیان نیست. انگار ماهی از آب دور افتاده‌ای را انداخته باشی وسط دریا.

دیدار با امام درون شرایطی روی می‌داد که هنوز بختیار سر کار بود و امام که فرموده بودند «من دولت تشکیل می‌دهم و تو دهن این دولت می‌زنم» برای بختیار گران آمده بود و می‌اعلام کرد: مگر شوخی هست که درون یک کشور دو دولت باشد، شما مرجعید جای خود؛ ولی اگر حرفی دارید بیایید بنشینیم و صحبت کنیم!!

بازار و خرید و فروش عادی هم تعطیل بود و تمامی درون نوعی انتظار به سر می‌بردند.

حکایت این دو مشروب‌فروش

دم غروب بود که از مدرسه‌ی علوی خارج شدیم. چون خیابان‌ها خلوت بود و ماشین‌ها به این صورت درون شهر تردد نداشتند، آقای سجادی به عباس آقا راننده‌ی پیکان سفید رنگی که درون مدرسه بود گفتند مرا برساند. کمی تعارفات معمول رد و بدل شد ولی چون مسیر من طولانی بود با اصرار آقای سجادی سوار ماشین شدم و راه افتادیم.

مسیر خیابان شاه را که بعداً شد جمهوری می‌آمدیم. چهارراه حافظ را رد کرده بودیم که دیدم یکی کنار خیابان ایستاده و یک جعبه هم کنارش. به عباس آقا گفتم شاید مسافر باشد نگه دارید سوارش کنیم. تا ماشین ایستاد جعبه را برداشت و سرش را آورد جلوی شیشه‌ی بغل ماشین:

ـ ویسکی هست، چند تا می‌خواهید؟

گفتم ببینم؟! که درون قوطی را برداشت و دیدم از ۲۴ شیشه سه چهارتایش را فروخته و بقیه مانده هست. پیاده شدم و گفتم:

ـ برو سوار ماشین شو این جعبه را هم ببر تو.

اول خیال کرد تمامی‌ی ویسکی‌ها را می‌خواهم ولی به قیافه‌ام نمی‌خورد! خواست مخالفت کند که من اسلحه کشیدم و او جعبه را گذاشت زمین و درون رفت به پاساژ دربازی که همان بغل بود. به عباس آقا سپردم مواظب جعبه باشد و دنبالش راه افتادم. عباس آقا هم مسلح بود. تمامی‌ی مغازه‌های پاساژ بسته بود و هنوز به انتهای پاساژ نرسیده بودم که دیدم عده‌ای دور یکی را گرفته‌اند. مردم را کنار زدم و جلوتر رفتم که دیدم آدم بلندقامتی هست و لنگه‌ی همان جعبه درون دست او. از جعبه گرفتم و کشیدم که ولو شد روی زمین. گفتم:

ـ این یکی دوستت کو؟!

و تا خواست بجنبد اسلحه را کشیدم. دیدم بیچاره زهر ترک شد. گفتم کاری با شما ندارم و فقط می‌خواهم یکی دو کلمه با هم صحبت کنیم. صدا زد:

ـ ایوب گل! حاجی دئییر ایشیم یوخدی!

از لهجه‌اش فهمیدم مال طرف‌های اردبیل هستند. ایوب هم آمد و گفتم قوطی‌ها را بردارید و بیایید. اینجا بین این تمامی مردم که نمی‌شود صحبت کنیم.

این دو افتادند جلو و من پشت سرشان و عرق‌خورها هم که می‌دیدند ویسکی‌ها از دست می‌روند افتاده بودند دنبالم:

ـ حاجی تو رو خدا یکی بده بعد برو! پولشو می‌دیم!

محلشان نگذاشتم و همین‌طور که می‌آمدیم گفتم:

ـ دیگه تمام شد! عرق بی‌ عرق!!

آمدیم ویسکی‌ها را گذاشتیم صندوق عقب و آنها را هم نشاندیم داخل ماشین و به عباس آقا گفتم برگردیم دفتر امام. درون راه کمی نصیحت‌شان کردم:

ـ از خودتان خجالت نمی‌کشید؟! انقلاب شده و این تمامی خون ریخته شده. درون الجزایر مشروب فروش‌ها قیام کردند و انقلابشان را پیروز کردند…. درون فلان‌جا فلان جور شد… درون فلان‌جا اسلحه برداشتند و فکری برای بدبختی‌شان کردند. اینجا هم این تمامی خون جوان‌های مردم ریخته شده، این وقت شما از این زهرمار دست نمی‌کشید؟!

گرم نصیحت بودم که رسیدیم به مدرسه‌ی علوی. به عباس آقا سپردم فعلاً داخل ماشین باشند! رفتم داخل دفتر امام و گفتم من دو قوطی مشروب گرفته‌ام، مشروب فروش‌ها را هم جلب کرده‌ام که بازجویی شوند! تمامی‌شان هاج و واج ماندند که آخر مگر می‌شود؟! گفتم:

ـ چرا نشود؟! یعنی شما هنوز باورتان نشده که حکومت اسلامی تشکیل شده؟!

گفتند ما بلد نیستیم بازجویی کنیم که گفتم من خودم بلدم!

رفتم نشستم پشت میز و چند ورق کاغذ و یک خودکار برداشتم و گفتم یکی یکی بیاورید تو و فقط نگاه کنید! بیچاره‌ها تا وارد شدند و دیدند دست هرکس یک اسلحه هست، حسابی حالشان گرفته شد. بازجویی‌شان کردم از نام و نام خانوادگی و محل تولد و اینکه اینها را از کجا آورده‌اید و کی اینها را به شما داده و الی آخر.

جواب دادند:

ـ کار ما آوردن شلوار کابویی و بلوز از آبادان بود. می‌آوردیم درون تهرام می‌فروختیم. دیدیم اوضاع به هم ریخته و نانمان آجر شده که یکی با ماشین اینها را آورد و اعلام کرد یکی صد تومن هست که می‌دهم به شما هشتاد و پنج تومن. بخرید و به صد تومن بفروشید. پولبش را هم از ما گرفته هست. ما هم دیدیم که میخانه‌ها و عرق فروشی‌ها بسته هست و کارمان سکه می‌شود که خوردیم به شما…. !!

مشروب فروشی‌ها چون از ۲۹ بهمن تبریز گوشی دست‌شان آمده بود این روزها مغازه‌هایشان باز نمی‌کردند. بیچاره این دو نفر بازجویی بنابراین می‌دادند و گریه می‌کردند. گفتم ببریدشان این یکی اطاق.

حجت‌الاسلام آقای سید محمود دعایی که درون عراق هم درون محضر امام بود از قبل مرا می‌شناخت. آمدند و قضیه را برایشان توضیح دادم. ایشان هم هاج و واج ماندند که آخر درون این هاگیر و واگیر می‌گویید چه کار کنیم با اینها؟! گفتم:

ـ حاج آقا حکومت اسلامی تشکیل شده و ما باید رسالت‌مان را انجام دهیم، اینها بار اولشان هست و خودشان هم ندار و بی‌چیز. سرمایه‌شان را هم گذاشته‌اند پای این زهرمارها. اگر از بباب تألیف قلوب شما پول بدهید، ما مشروب‌ها را از اینها بخریم و از بین ببریم. منتهی برای اینکه گوشی دست‌شان بیاید می‌آوریم‌شان حضور شما و به شما گفته می‌کنیم و کمی تهدید و توجیه و بعد شما تخفیف درون مجازاتشان بدهید!

آقای دعایی قبول کرد و گفتم آنها را آوردند و من گفته دادم که چنین و چنان و اینها بار اولشان هست ولی چون درون معبر عمومی خلاف شرع مرتکب شده‌اند لایق مجازات‌اند. آقای دعایی شروع به صحبت کردند که چون اینها بار اولشان هست و شما برایشان ابلاغ کردید که این کارها درون شرع اسلام حرام و خلاف قانون هست موافقت کنید این بار شامل مجازات نشوند، چون شغل‌شان این نبوده و مسلمان هستند، شما دانه‌ای نود تومن حساب کنید که این بندگان خدا هم متضرر نشوند و حکم را اجرا کنید.

قیمت تمامی‌ی مشروب‌ها از دانه‌ای نود تومان حساب شد و صورتجلسه گردید و قرار شد مشروب‌ها با حضور آنها منهدم شود و بطری‌هایشان جهت مصارف بعدی بماند که یکی از حاضرین اعلام کرد: بزنید بطری‌ها هم بشکنید، من پولش را می‌دهم! تمام مشروب‌ها را که چهل بطری بود دادیم دست این دو نفر و گفتیم بزنند درون همان گودی مقابل مدرسه که کنده بودند، بشکنند. می‌زدند بطری‌ها می‌کشست و مشروب بود که می‌ریخت به گودال. بوی مشروب تمامی‌جا را برداشته بود. کار که تمام شد شیلنگ آوردیم و دستانشان را شستند و بعد هم آوردیم دفتر توجیه کردیم و مبلغ سه هزار و ششصد تومان پولشان را دادیم؛ یکی نود تومان. بیچاده‌ها منگ شده بودند و با اشک شوق و با حالت باورنکردنی پرسیدند: «شما را به خدا اینجا کجاست؟» که گفتم: «مقر حکومت امام خمینی هست». با گریه و التماس خواستند امام را زیارت کنند که گفتیم حالا نمی‌شود، امام مشغول نماز و عبادت هستند، فردا بنابراین فردا با مردم بیایید و ایشان را زیارت کنید. می‌خواستند پول را هم بنابراین دهند که گفتم:

ـ این حق شرعی شماست. آنا سودوندن حلال‌دیر! ببرید به اهل و عیالتان برسید، ولی اگر تکرار شود مجازات می‌شوید!

که هر دو یکصدا گفتند:

ـ آنناماروخ جدّ آبادیمیزینان…!!

با ماشین رساندیم درون خانه‌شان که اطراف راه‌آهن بود و پایین‌تر از گمرک؛ جوادیه‌ی مستضعف‌نشین! هر دوشان هم درون یک خانه زندگی می‌کردند. ساعت تقریباً یازده شب بود که درون زدند و خانمی آمد درون را باز کرد و تا اینها را دید درون را چنان کوبید که نزدیک بود بیچاره دستش قطع شود و شروع کرد به پرخاش که این خراب شده جای شماها نیست. گفتند درون را باز کن که دنیا عوض شده، حاج آقا خودش ما را آورده … که درون باز شد.

درون که باز شد، یکی‌شان اعلام کرد:

ـ اینها افراد امام خمینی هستند، مشروب‌های ما را گرفته‌اند و با دست خودمان از بین برده‌اند و پولش را داده‌اند و گفته‌اند اگر یک بار دیگر از این غلط‌ها بکنیم اعداممان می‌کنند!

عیال این دیگری هم آمد و شروع کردند دعا درون حق ما که «ما چون دیدیم عرق می‌فروشند و برای ما نان می‌آورند به خانه راهشان نمی‌دادیم، خدا عمر امام را زیاد کند! امام حقیقتاً امام هست. مجتهد نیست، امام هست!»

واسطه شدیم آنها رفتند خانه‌شان و عباس آقا مرا رساند به خانه‌ی همشیره که اخوی هم آنجا بود. خیلی نگران شده بودند. شب بود و اوضاع قارشمیش.

ادامه دارد…

انتهای پیام/ب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *