پس از فتح مکه؛ بت شکنی علی(ع) بر دوش پیامبر(ص) و بانگ اذان بلال بر فراز کعبه

پیامبر(ص) به مدت سیزده سال در شهر مکه، مشرکین قریش را به توحید و خدا پرستى دعوت کرده بود اما نه تنها از این دعوت نتیجه ‏اى حاصل نشده بود بلکه در ایذاء و آزار پیامبر(ص) نهایت کوشش را بعمل آورده بودند. پس از هجرت به مدینه نیز مشرکین مکه دائما با مسلمین در حال مبارزه و زد و خورد بودند. اما به تدریج که سپاه اسلام، پس از جنگ هاى متعدد کوچک و بزرگ ورزیده شده و از نظر تعداد نفرات رو به فزونی گزارد، پیغمبر اکرم (ص) لازم دانست که به سوى مکه رفته و شهر محل تولد خود را – که در اثر توطئه قریش، شبانه از آنجا هجرت کرده بود- تصرف کند.

بعضى از مسلمین در اندیشه فرو رفته واز سرانجام کار خود بیمناک بودند، ولى رسول خدا (صلى الله علیه و آله) آنها را به فتح و پیروزى بشارت مى‏ داد زیرا وعده فتحى را که خداوند به او فرموده بود از این آیه استنباط می کرد: «لقد صدق الله رسوله الرؤیا بالحق لتدخلن المسجد الحرام ان شاء الله امنین».  همچنین سوره نصر نیز که پیش از فتح مکه نازل شده بود به فتح مکه و اسلام آوردن مردم آن شهر دلالت داشت.

 

هدف اصلى پیامبر (ص) این بود که فتح مکه به احترام خانه خدا، بدون جنگ و خونریزى انجام شود بدین جهت ابتداء اندیشه خود را در مورد حرکت به سوى مکه از مسلمین پنهان مى‏ داشت که مبادا این موضوع به اطلاع قریش برسد و تنها کسى را که امین و راز دار خود دانسته و با او مشورت می کرد على (علیه السلام) بود. اما پس از مدتى چند نفر از اصحاب را نیز از این مطلب آگاه گردانید. یکى از مهاجرین بنام «حاطب» که در مکه اقوامى داشت و از مقصود پیغمبر با خبر شده بود نامه‏ اى نوشته و آنرا بوسیله زنى به مکه فرستاد تا قریش را از تصمیم پیغمبر آگاه کند. خداوند تعالى رسول اکرم صلى الله علیه و آله را از ماجرا آگاه ساخت و آن حضرت على (علیه السلام) را با زبیر براى استرداد نامه به سوى آن زن فرستاد و آنها در راه به او رسیده و نامه را باز گرفتند.

رسول خدا صلى الله علیه و آله در اوائل رمضان سال هشتم هجرى با سپاهیان خود که از مهاجر و انصار تشکیل شده و بالغ بر دوازده هزار نفر بودند به قصد فتح مکه از مدینه خارج گردید. هنگامی که به نزدیکى‏ هاى مکه رسیدند، عباس بن عبد المطلب براى ترسانیدن قریش از کثرت سپاهیان اسلام – که با ساز و برگ کامل مجهز بودند – به سوى مکه شتافت. اهالى مکه نیز از آمدن پیغمبر کم و بیش آگاه بودند. بدین جهت ابوسفیان براى کسب اطلاع از مکه بیرون آمد و در راه به عباس رسید. عباس بن عبد المطلب کثرت مسلمین، مخصوصا ایمان قوى و روح سلحشورى آنها را به ابوسفیان نقل کرد و او را از عواقب وخیم مقاومت در برابر سپاهیان اسلام بر حذر داشت و قانعش نمود که به خدمت رسیده و تسلیم شود.

ابوسفیان از روى اضطرار و ناچارى پذیرفت و به حمایت عباس از میان دریاى سپاه – در حالی که از قدرت و شوکت آن متحیر شده بود – گذشته و به خدمت پیغمبر رسید و پس از مختصر گفتگو اسلام آورد. ابوسفیان که مدت، ۲۱ سال کفار قریش را علیه آن حضرت تحریک و تجهیز می کرد اکنون در برابر آن قدرت و عظمت سر تسلیم فرود آورده و با دیده اعجاب و شگفتى به آن سپاه منظم و منضبط می نگریست و انتظار عفو و بخشش از گذشته را داشت. پیغمبر اکرم به نص قرآن کریم داراى خلق عظیم و رحمه للعالمین بود ابوسفیان را به مکه فرستاد تا براى کسانى که اسلام آورده ‏اند امان بگیرد.

رسول خدا صلى الله علیه و آله پرچم را که ابتداء در دست سعد بن عباده بود (از این نظر که او ممکن است با اهالى مکه با خشونت و جدال رفتار کند) به دست على علیه السلام داد و با سپاه مسلمین در حالیکه جاه و جلال آنها چشم هر بیننده را خیره و مبهوت می کرد وارد مکه شد و در مقابل درب کعبه ایستاد و گفت:

لا اله الا الله وحده وحده صدق وعده و نصر عبده…

آنروز اولین روزى بود که شعائر توحید و خدا پرستى علنا در مکه اجرا گردید و بانگ اذان بلال که بر فراز کعبه ایستاده بود با آهنگ دلنشین در فضاى مکه طنین ‏انداز شد و مسلمین به پیغمبر صلى الله علیه و آله اقتداء کرده و نماز خواندند سپس آن حضرت اهل مکه را که منتظر عقوبت و انتقام از جانب او بودند مورد خطاب قرار داد و فرمود: «ماذا تقولون و ماذا تظنون؟»؛ در حق خود چه می گوئید و چه گمان دارید؟ گفتند: نقول خیرا و نظن خیرا اخ کریم و ابن اخ کریم و قد قدرت؛ سخن به نیکی گوئیم و گمان نیک داریم، برادرى کریم و برادر زاده کریمى و بر ما قدرت یافته ‏اى. رسول اکرم صلى الله علیه و آله را از کلام آنان، رقتى روى داد و فرمود من آن گویم که برادرم یوسف گفت؛ «لا تثریب علیکم الیوم». آنگاه فرمود: «اذهبوا فانتم الطلقاء»؛ بروید که همه آزادید. این عفو عمومى در روحیه اهالى مکه تأثیر نیکو بخشید و همه بى اختیار محبت آن حضرت را در دل خود جاى دادند.

بدین ترتیب در بیستم ماه رمضان سال هشتم هجری، سپاه اسلام وارد مکه شد و کعبه و مسجد الحرام را از لوث بت و بت پرست پاک کرد. در این روز علی علیه السلام بردوش پیامبر رفت و بت های کعبه را بر زمین انداخت. 

 

منبع:

على کیست؟، فضل الله کمپانى

 

 

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *