چرا حضرت زهرا(س) برای انجام کارهای خانه درخواست کنیز داشتند

پرسش ـ چرا حضرت زهراسلام الله علیهااز پدرش خواست که برای انجام کارهای خانه برای ایشان کنیز بگیرد و از زیادی کار گلایه کردند با اینکه تمام زنان مدینه کنیز نداشتند؟(از حضرت انتظار میرود که سختی های اینچنینی را راحت تر بپذیرند در صورتی که اینطور بیان نشده؟)

پاسخ(حجت الاسلام ایمانی):

بیشتر بخوانید:

اوّلاً فاطمه(س) خودشان نمی خواستند کنیز بگیرند، بلکه علی(ع) وقتی دیدند ایشان در اثر کار زیاد، آسیب بدنی دیده اند، پیشنهاد کردند که از رسول الله(ص) طلب کنیز کنند.

ثانیاً اگر نگوییم تمام زنان مدینه، می توان گفت که اغلب زنان مدینه، کنیز داشتند، آن هم نه یکی بلکه فراوان. اهل مدینه، از غنائم جنگی استفاده می کردند، که برده و کنیز هم جزئی از غنائم جنگی اند؛ در حالی که اهل بیت(ع) تا آنجا که می توانستند از غنائم جنگی استفاده نمی کردند. علی(ع) در آن همه جنگی که شرکت نموده بودند، قطعاً غنائم جنگی فراوانی از بیت المال طلبکار بودند. لذا وقتی علی(ع) به زهرا(س) پیشنهاد می کنند که از رسول الله(ص) طلب کنیز کنند، اندکی از حقّ مشروع خودشان را طلب می کرده اند نه حقّ مردم را.

ثالثاً خانه ی علی(ع) با خانه ی دیگران فرق می کرد. خانه ی آن حضرت، پر رفت و آمد و پر میهمان بود؛ لذا کار خانه ی آن حضرت، فراوان بود. دیگران فقط زندگی خود را داشتند در حالی اهل بیت(ع) دائماً محلّ رجوع مردم بودند؛ حتّی خود فاطمه(س) نیز دائماً مرجع سوالات زنان مدینه بودند. لذا هم وقت کم می آوردند برای انجام امور خانه، هم آن همه رفت و آمد، کارهای آن حضرت را زیاد می کرد.

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *