چرا خداوند در طبیعت انسان، شرّ و بدی قرار داده است؟

صفحه اصلی  » تفسیر » انسان شناسی در قرآن » صفات انسان

می توان این سوال را این گونه نیز طرح کرد که آیا ممکن است خداوند موجودی را با صفت بدی بیافریند، و سپس ‍ آفرینش خود را ستایش کند؟ خداوند در آیه ۴ سوره تین صریحا مى فرماید: «لقد خلقنا الانسان فى احسن تقویم»(ما انسان را به بهترین صورت و ساختمان آفریدیم).
مسلما منظور این نیست که ظاهر انسان خوب و باطنش زشت و بد است ، بلکه کل خلقت انسان به صورت (احسن تقویم) است. آیات دیگرى نیز در قرآن هست که مقام والاى انسان را مى ستایند، این ها چگونه با برخی بدی هایی که در انسان ها دیده می شود سازگاری دارد؟
پاسخ همه این سؤ الات با توجه به یک نکته روشن مى شود، و آن این است که خداوند نیروها و غرائز و صفاتى در انسان آفریده است که اینها بالقوه وسیله تکامل و ترقى و سعادت او محسوب مى شوند، بنابراین صفات و غرائز مزبور ذاتا بد نیست ، بلکه وسیله کمال است ، اما هنگامى که همین صفات در مسیر انحرافى قرار گیرد، و از آن سوء استفاده شود، مایه نکبت و بدبختى و شر و فساد خواهد بود.

به عنوان مثال حرص نیروئى است که به انسان اجازه نمى دهد به زودى از تلاش و کوشش بازایستد، و با رسیدن به نعمتى سیر شود، این یک عطش سوزان است که بر وجود انسان مسلط است، اگر این صفت در مسیر تحصیل علم و دانش به کار افتد و انسان حریص در علم و یا به تعبیر دیگر تشنه و عاشق بى قرار علم باشد، مسلما مایه کمال او است، اما اگر آن در مسیر مادیات به کار افتد مایه شر و بدبختى و بخل مى گردد.

به تعبیر دیگر: این صفت شاخه اى از حب ذات است ، و مى دانیم حب ذات چیزى است که انسان را به سوى کمال مى فرستد، اما اگر در مسیر انحرافى واقع شود به سوى انحصارطلبى ، و بخل و حسد و مانند آن پیش مى رود.
در مورد مواهب دیگر نیز مطلب همین گونه است ، خداوند قدرت عظیمى در دل اتم آفریده که مسلما مفید و سودمند است ، ولى هر گاه از این قدرت درونى اتم سوء استفاده شود و از آن بمب هاى ویرانگر بسازند، نه نیروگاه هاى برق و وسائل صنعتى دیگر، این مایه شر و فساد خواهد بود.
و با توجه به بیان فوق ، مى توان میان تمام آیاتى که در قرآن مجید درباره انسان وارد شده است جمع کرد.[۱]

پی نوشت:
[۱] . تفسیر نمونه،دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۴، جلد ۲۵، ص۲۸و۲۹

برچسب

ادامه مطلب + منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *