کوهنورد و فرمانده شهید ناصر علیزاده به روایت همرزمش

انسانی مؤمن شجاع و نترس بود و در اجرای مأموریت هایی که به او محّول می شد لحظه ای درنگ را جایز نمی دانست

کوهنورد و فرمانده شهید به روایت همرزمش

نوید شاهد آذربایجان غربی: فرمانده کوهنورد دلیر نقده و  سردار شهید علیزاده ساعتلو متولد ۱۳۳۷، پاسداری که در شکل گیری انقلاب در شهر ارومیه یکی از چهره های شاخص بود. فرماندهی آزاد سازی شهر اشنویه را بر عهده داشت و همان جا سپاه را تشکیل داد. ناصر از طراحان نقشه تسخیر ساختمان دخانیات شهر مهاباد بود و همچنین فرماندهی سپاه نقده را عهده دار شد، تا اینکه در روستای «چقال مصطفی» به هنگام غروب در کمین نیروهای دشمن قرار گرفت مردانه ایستاد تا تمام نیروهای همراه خود را از دام کمین ضدانقلاب برهاند اما خود در دام آنها گرفتار شده و به فیض عظمای شهادت نایل گردید.

 

یادی از برادر شهید “نادر علیزاده”

 

شهید ناصر علیزاده مانند برادرش نادر، انسانی مؤمن شجاع و نترس بود و در اجرای مأموریت هایی که به او محّول می شد لحظه ای درنگ را جایز نمی دانست. شهید نادر کسی بود که وقتی که قرار شد سرگرد معدوم عباسی ملعون، فرمانده عملیات حزب منحله دمکرات را که در سال ۵۹ در مهاباد مستقل بودند به هلاکت برسانند، یکی از کسانی که داوطلب شد برای این کار خطرناک شهید نادر بود و رفت و این عمل شجاعانه را انجام داد و نهایتاً سر به فیض عظمای شهادت رسید. آن هم شهادت مظلومانه به طوری که نقل می شود نادر پس از به قتل رساندن سرگرد عباس ملعون متأسفانه در چنگال حزب دمکرات اسیر شد و به دست پلید آنان به شهادت رسید و جسدش را ظاهرا سوزاندند. 

شهید ناصر علیزاده به روایت همرزمش:

شهید ناصر علیزاده یکی از نیروهای مخلص و فداکار واحد عملیات سپاه ارومیه بود که بنده با او در سال ۵۹ آشنا شدم و این آشنایی هر چند دورادور بود تا مهر سال ۶۰ ادامه داشت، در آن زمان وقتی که قرار شد سپاه اشنویه به تشکیل شود شهید ناصر یکی از بنیانگذاران این سپاه بود. او در این زمان یکی از مسؤولین واحد عملیات سپاه اشنویه بود. در مأموریت های مختلف و پاکسازی های گوناگون اطراف اشنویه و پیرانشهر شرکت داشت و موفقیت های چشمگیری را نصیب نیرو های اسلام می نمود. 

شهید ناصر علیزاده در مرداد ماه سال ۱۳۶۱ به سمت فرماندهی عملیات سپاه نقده منصوب شد و این مسئله که همزمان بود با مسؤولیت شهید بزرگوار سردار محمد بروجردی فرمانده عملیات وقت قرارگاه حمزه، در آن زمان مسؤولیت نظارت بر فعالیت های عملیاتی منطقه به عهده قرارگاه حمزه بود و در این رابطه شهید بروجردی یکی از پایگاه هایی که زیاد با آن رفت و آمد داشت سپاه نقده بود. شهید بروجردی هر وقت به نقده می آمد اولین کسی را که سراغ می گرفت و برای ملاقات می طلبید، شهید ناصر بود و این در شهید بزرگوار بسیار به یکدیگر علاقه و الفت خاصی داشتند. شهید انسانی وارسته ای که نور الهی در قلبش و زبانش و اعمالش موج می زد. او هر گاه به نقده می آمد به همراه خود موجی از شور و نشاط و شعف به ارمغان می آورد. آن هم نه شور و نشاط مادی بلکه شور و نشاط معنوی. شهید بروجردی کسی بود که دشمنان با شنیدن نامش لرزه بر اندامشان می نشست و در مقابل، انسانی بود که رزمندگان اسلام به محث شنیدن نام مبارکش خنده و خوشحالی در رخسارشان هویدا می گشت. این بزرگوار با تمام این خصوصیاتش آنچنان به شهید ناصر علیزاده عشق می ورزید که گویی اینها دوباره دو برادر نسبی هستند و سالها قبل با هم آشنا هستند در حالی که در مدت زمان کمی بود که این دو شهید والا مقام با هم آشنا شده بودند. 

 شهید بروجردی یکی از بنیان گذاران سپاه است که در سال ۵۷ کنار علمای بزرگواری چون متفکر شهید آیت ا… مطهری و شهید مظلوم آیت ا… دکتر بهشتی و شهید زنده حضرت آیت ا… خامنه ای رهبر معظم انقلاب و آقای هاشمی رفسنجانی پایه های اولیه تشکیل سپاه را بنیان گذاشتند. با آمدن شهید ناصر علیزاده به سپاه نقده، نیروهای سپاه نقده روزبه روز متشکل تر و سازمان یافته تر شدند و از مهر ماه سال ۶۱ تا فروردین ماه سال ۶۲ دائما تحت فرماندهی شهید ناصر علیزاده به عملیاتها و پاکسازیها مختلف اطراف نقده پرداختند. 

کوهنورد و فرمانده شهید به روایت همرزمش

عملیات سرنوشت ساز :

یکی از عملیات هایی که برای سپاه نقده و و کلا برای شهر نقده مهم بود عملیات پاکسازی روستاهای محمد شاه بالا و محمد شاه پائینی بود که اواخر در سال ۶۱ به فرماندهی شهید بزرگوار سردار بروجردی انجام شد. در این عملیات که از تیپ ویژه شهدا و نیروهای سپاه نقده استفاده شد شهید ناصر علیزاده نقش به سزایی داشت. این عملیات از این نظر اهمیت داشت که آزادی سازی روستاهای مذکور و همچنین سایر روستای مثل قره قصاب و چغال مصطفی از وجود ضدانقلاب برای مردم نقده جنبه حیاتی داشت زیرا با حضور ضدانقلاب مسلح در این روستاها جاده های اطراف نقده ناامن بود و مردم نقده و حومه اعم از تشیع و تسنن از تردد ضدانقلابیون در رنج بودند، لذا از آن جائی که ریشه کن شدن ضدانقلاب از آن منطقه امری ثقیل می دانستند و نزدیک به افسانه، وقتی که دیدند نیروهای سپاه نقده به فرماندهی ناصر علیزاده این مسئله ها را حل کردند بسیار برای آنان خوشایند و شادی آفرین بود. 

شهادت فرمانده دلیر:

فرمانده دلیر عملیات سپاه نقده یعنی برادر ناصر علیزاده پس از چند روز که پاکسازی روستاهای مذکور می گذشت در روز سی ام فروردین ماه سال ۶۲ هنگامی که پس از تأمین نیروهای مورد نیاز پاسگاههای تازه تأسیس سپاه در مناطق پاکسازی شده از منطقه بومیه نقده مراجعت می کرد به همراه چند تن از برادران سپاه نقده و نیروهای اعزامی از سایر یگانهای سپاه و نیروهای مسلح دیگر در روستای چغال مصطفی در هنگام غروب متأسفانه در کمین ضدانقلاب می افتند، در این زمان برادر ناصر با استفاده از تدبیر و مدیریت و فرماندهی خود تمامی نیروهای همراه را از کمین نجات می دهد لکن خود در هنگام برگشت هدف تیرهای دشمن قرار می گیرد و به شهادت می رسد. خداوند انشاءا… روح پاک این شهید عزیز را با ارواح مقدس و مطهر شهدای کربلا محشور فرماید. 

  پاره هایی از خصوصیات آن شهید عزیز:

۱ ـ گزینش و فراخوانی فرماندهان تحت امر: 

شهید ناصر علیزاده در انتخاب فرماندهان دسته ها و گروهانهایی در سپاه نقده سعی بسیاری نمود و در فراخوانی از آنها تدبیر عالی داشت به طوری که نیروها او را حامی و پشتیبان خود می دانستند و بدین لحاظ از او تبعیت خوب داشتند. 

۲ ـ کادر سازی، سازماندهی، آموزش:

 شهید علیزاده در طول هشت ماهی که در سپاه نقده فرماندهی عملیات را به عهده داشت به این موارد، اهمیت خاصی قائل بود. برای مثال در بدو ورود به واحد عملیات، از فرمانده سپاه درخواست کرد که یکی از نیروهای فعال سپاه نقده به واحد عملیات منتقل شود و ستاد عملیات را تشکیل دهد که با این درخواست موافقت شد و شهید علیزاده با تشکیل ستاد عملیات توانست در نیروهای عملیات، نظم و انضباط را حکم فرما کند تا در نتیجه بتواند از آنان در مأموریتهای مختلف بهره برداری نماید. 

۳ ـ ویژگیهای خاص مدیریت و فرماندهی: 

یکی از ویژگیهای شهید ناصر علیزاده این بود که وقتی قرار می شد که ستونی از نیروها را برای انجام مأموریتی هدایت کند، خود در یک جا آرام نداشت، بلکه در هر لحظه سعی می کرد خود را در کنار تمام نیروهای ستون آماده نگه دارد و با این کار نیروها را تقویت روحی می کرد و این کار تا پایان مأموریت ادامه داشت.  

۴ ـ ارتباط با روحانیت و چگونگی تکریم و احترام آنها: 

شهید علیزاده در ارتباط با روحانیت معتقد بود که این قشر هستند که مردم باید اسلام را از آنها بیاموزند و اینها پیشقراولان انقلابند و لذا به انان احترام می گذاشت و آنها را تکریم می کرد. 

۵ ـ اهمیت دادن به مسائل معنوی (ذکر، دعا، نماز جماعت): 

شهید ناصر علیزاده به مسائل معنوی و عبادات اهمیت خاصی قائل بود و سعی داشت این اندیشه را در محیط کار خود ایجاد کند و در اشاعه فرهنگ اسلامی بیشتر عمل می کرد تا اینکه حرفی بزند و اصولاً آدم که حرفی بود. 

۶ ـ شجاعت و ایثار:

 درباره شجاعت و ایثارگری های شهید علیزاده موارد زیادی را می توان اشاره کرد که من در اینجا فقط به یک مورد آن را ذکر می کنم. در آخرین روزی که شهید ناصر علیزاده در روستای محمد شاه به اطراف چقال مصطفی و نقده همراه با چند تن از رزمندگان بودند، وقتی که به کمین ضدانقلاب افتادند، شهید ناصر در حالی که در همان ابتدای امر می توانست خود را از مرگ نجات دهد، لیکن چنین کاری نکرد. ایستاد تا تمام نیروهای همراه خودش را از دام کمین ضدانقلاب نجات داده هر چند این ماجرا دست آخر به شهادت خودش منجر شد. 

۷ ـ وقار و صلابت و متانت:

 شهید علیزاده دارای یک قلب مطمئنی بود و صلابت و متانت خاصی داشت و این مطلب را همرزمان او در عملیات های گوناگون شاهد بود، به یاد دارم در یکی از عملیات ها پاکسازی بین مهاباد و میاندوآب ارتفاعات قلقله زمانی که یکی از گروهان از نیروهای سپاه نقده به فرماندهی شهید علیزاده به همراه نیروهای سپاه میاندوآب در آن منطقه مستقر شده بودند در آنجا اینجانب موضوع این صفات را در او می دیدیم. 

۸ – اطاعت از فرماندهی و ولایت امر:

 شهید ناصر علیزاده از جمله افراد نادری بود که در محیط سپاه اطاعت از ولایت امر و فرماندهی را بر خود واجب می دانست و این صفت را تا آخرین لحظات حیات در خود حفظ کرده بود. 

۹ ـ قدرت و توانایی و مدیریت (تدبیر و تدبر)

شهید علیزاده با توجه به اینکه یک فرد ورزشکار و کوهنورد بوداز قدرت جسمی خوبی برخوردار بودند. آن مهم تر از قدرت روحی قابل توجهی برخوردار بود و توانایی انجام مأموریتهای سخت را در خود ایجاد کرده بود. همچنین از مدیریت قابل قبولی برخوردار بود. 

این بود مختصری از خاطرات اینجانب قاسم حقیقت نیکو از شهید بزرگوار و فرمانده دلاور واحد عملیات سپاه نقده شهید ناصر علیزاده 

التماس دعا

منبع: پرونده فرهنگی بنیاد شهید آذربایجان غربی 

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *