یارسانیزم و تخریب عقاید اهل حق

پیروان مسلک اهل حق همواره عشق و ارادتمندی خود را به خاندان و مکتب اهل‌بیت(ع) مخصوصاً امیرالمؤمنین علی (ع) اظهار کرده و خود را مرید آن حضرت می‌دانند.اما گروه نوپدیدی که خود را نماینده اهل حق معرفی می‌نمایند و تحت عنوان “یارسانی” و “یارسانیزم”، به‌شدت در حال تضعیف جایگاه امام علی (ع) در اندیشه اهل حق هستند.

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب– پیروان مسلک اهل حق همواره عشق و ارادتمندی خود را به خاندان و مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مخصوصاً امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) اظهار کرده و خود را مرید آن حضرت می‌دانند. [برهان الحق، ص ۱۰؛ دائره‌المعارف تشیع، ج ۳، ص ۶۶۰] اما گروه نوپدیدی که خود را نماینده اهل حق معرفی می‌نمایند و تحت عنوان “یارسانی” و “یارسانیزم” مشغول به ترویج اندیشه باطل “دین مستقل یارسان”، در میان پیروان و سرسپردگان اهل حق هستند، به‌شدت در حال تضعیف جایگاه امام علی (علیه‌السلام) در اندیشه اهل حق هستند و مدعی هستند: علی (علیه‌السلام) چون در میان ما مظهر ذات الهی بوده و دارای مقام والای عرفانی است، در اهل حق محترم است نه اینکه اهل حق به خاطر حب ایشان، پیرو دین اسلام و مکتب علوی باشند. [آداب و ارکان یارستان، صص ۲۳۸-۲۳۷] حال باید به اکثریت اهل حق باید گفت: آیا شما که خود را مرید علی (علیه‌السلام) دانسته و حتی در احوال‌پرسی خود و سنگ قبور خود از “یا علی مدد” استفاده می‌کنید، تفکر چنین افرادی  که خود را به‌اصطلاح اهل حق می‌دانند، قبول دارید؟ و به افراد خود خوانده یارسانی، باید گفت: اولاً اهل حق، شروع عقیده “تجلی ذات الهی در انسان” که در اندیشه ایشان، یکی از ارکان است، را از علی (علیه‌السلام) می‌دانند، شما چگونه به خود اجازه تضعیف جایگاه حیدر کرار (علیه‌السلام)  را در جامعه اهل حق می‌دهید؟ ثانیاً‍ً بزرگان و پیران مسلک اهل حق همواره خود را پیرو مکتب علوی دانسته و از شدت ارادت به مولی علی (علیه‌السلام) زبان زد بوده‌اند، شما چگونه خود را پیرو راه این بزرگان می‌دانید ولی در حال تضعیف جایگاه علی (علیه‌السلام) هستید؟          

پی‌نوشت:  
هاموش، آداب و ارکان یاری، کرند غرب، ۱۳۸۶، صص ۲۳۸-۲۳۷   
الهی، نورعلی، برهان الحق، چاپ هشتم، تهران، جیحون، ۱۳۷۳، ص ۱۰ و ۶  
صدر حاج جوادی، احمد و…..، مکاتبه سید قاسم افضلی، دائره‌المعارف تشیع، ج ۳، چاپ اول، تهران، موسسه دائره‌المعارف تشیع ۱۳۷۱، ص ۶۶۰

ادامه مطلب + منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *